Էջմիածնում մեկ շաբաթով կփակվի սպորտդպրոցը. չեղարկում եմ այսօր Զվարթնոցում նախատեսված իմ քարոզարշավը. Դիանա Գասպարյան (Տեսանյութ)
12/03/2020 13:31
Էջմիածնում այս պահին մանկապարտեզները փակելու հարց չի դիտարկվում, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը:
Նա նկատեց, որ վաղ առավոտից մանկապարտեզներին տրամադրվել են ախտահանիչ նյութեր, ապահովվել են հիգիենայի և մաքրության համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները:
«Այս պահին մանկապարտեզները փակելուն հակված չենք, նման կարգադրություն դեռ չեմ տվել: Այս պահին ուսումնասիրում ենք հաճախելիության հետ կապված վիճակը», - ասաց նա՝ հավելելով.
«Այս պահին իմ կարգադրությունն են պատրաստում, որպեսզի փակվի սպորտդպրոցը: Դա պայմանավորված է նրանով,  որ սպորտսմեններն ամեն դեպքում ֆիզիակական կոնտակտ իրար հետ շատ են ունենում և դժվար կլինի ստերիլությունն ապահովել: Այն կփակվի մեկ  շաբաթվով»:
Ինչ վերաբերում է դպրոցներին, ապա Գասպարյանն ընդգծեց, որ դրանք քաղաքապետերանին չեն պատկանում և վերջինս իրավասություն չունի դպրոցների փակման մասին որոշում կայացնել:
Գասպարյանը նաև նշեց, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ չեղարկում է սահմանադրական փոփոխությունների հանարքվեի վերաբերյալ այսօր Զվարթնոցում ծրագրված իր քարոզարշավը:

Спортивная школа будет закрыта на неделю, отменяется также агитационная кампании в Звартноце – мэр Эчмиадзина
В данный момент вопрос закрытия детских садов в Эчмиадзине не рассматривается, заявила сегодня в прямом эфире Facebook мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян.
Она отметила, что с раннего утра детским садам предоставлены дезинфицирующие средства, обеспечены все необходимые мероприятия для гигиены и чистоты.
«В данный момент мы не склоняемся к закрытию детсадов, такого распоряжения я пока не давала. Сейчас мы изучаем ситуацию с посещаемостью», - сказала она, добавив:
«Сейчас я готовлю распоряжение о закрытии спортшколы. Это обусловлено тем, что спортсмены больше контактируют друг с другом и сложно обеспечить стерильность. Спортивная школа будет закрыта на неделю».
Что касается общеобразовательных школ, то Диана Гаспарян подчеркнула, что они не подчиняются мэрии, посему у нее нет права принимать решение об их закрытии.
Мэр Эчмиадзина также отметила, что из-за коронавируса отменяется запланированная агитационная кампания в Звартноце.