Ադրբեջանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների առկա խիստ ցածր չափանիշները լրջորեն խոչընդոտում են ԼՂ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը. Աննա Նաղդալյան
13/03/2020 11:33
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է  Ադրբեջանի նախագահի՝ խորհրդարանում հնչեցրած ելույթը։
«Ադրբեջանի նախագահը նորանշանակ խորհրդարանի բացման նիստին հանդես է եկել ընդարձակ ելույթով, որում հերթական անգամ տեղ են գտել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ ատելության խոսքի հստակ դրսևորումներ:
Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների լեգիտիմության ցածր մակարդակը, քաղաքական և ժողովրդավարական բարեփոխումներ կատարելու անկարողությունը Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են քողարկել ագրեսիվ, անհիմն և մտացածին պնդումներով, որոնք Հայաստանից և հայ ժողովրդից բացի ուղղվում են նաև եվրոպական երկրներին, եվրոպական կառույցներին, Ադրբեջանում ընտրությունները դիտարկած միջազգային դիտորդական առաքելությանը:
Հատկապես մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է իր անհիմն մեղադրանքներում խաղարկել կրոնական քարտը՝ մի կողմից եվրոպական երկրներին մեղադրելով կրոնական հողի վրա միգրանտների իրավունքների խախտումների մեջ, իսկ մյուս կողմից՝ կրոնական համերաշխության կոչեր անելով  ԼՂ հակամարտության համատեքստում:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից պատմական և աշխարհագրական նոր ‹‹հայտնագործություններով›› ուղեկցվող հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամանքի քարոզը արմատապես հակասում է վերջին շրջանում խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ձևավորելու և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու Ադրբեջանի հանձնառություններին:
Այս տեսակետից պետք է փաստել, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների առկա խիստ ցածր չափանիշները լրջորեն խոչընդոտում են ԼՂ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը, մասնավորապես այդ գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Սեփական լեգիտիմությունը հարևան ժողովրդի հանդեպ ատելության և միջազգային համայնքի հանդեպ անվստահության վրա կառուցելու Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության փորձերն անպատասխանատու են և կարող են վտանգել տարածաշրջանի խաղաղությունը և անվտանգությունը», - ասված է ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանությունում։

Extremely low standards of human rights and democracy in Azerbaijan seriously hinder the advancement of the Nagorno-Karabakh peace process: MFA spokesperson
13/03/2020 11:45
At the opening session of the newly appointed parliament the President of Azerbaijan delivered an extensive speech, which time and again contains clear manifestations of hate speech towards Armenia and Armenian people.
“The authorities of Azerbaijan try to disguise low level of legitimacy of recent parliamentary elections, inability to implement political and democratic reforms under the veil of aggressive, groundless and false allegations which target not only Armenia and the Armenian people, but also European countries, European structures and the International Election Observation Mission to the parliamentary elections in Azerbaijan," Armenia's MFA spokesperson Anna Naghdalyan said in a statement.
"It is particularly concerning that  Azerbaijani leadership tries to instrumentalize religion in its unjustified allegations, on the one hand, accusing European countries of violating the rights of migrants on religious grounds, and calling for religious solidarity in the context of the Nagorno-Karabakh conflict on the other hand.
The promotion of enmity against the Armenian people, accompanied by new historical and geographical “discoveries” by the President of Azerbaijan, fundamentally contradicts the commitment of Azerbaijan to build up an environment conducive to peace and prepare populations for peace.
From this perspective it should be noted that extremely low standards of human rights and democracy in Azerbaijan seriously hinder the advancement of the Nagorno-Karabakh peace process, particularly the implementation of agreements, reached within that framework.
Attempts of the leadership of Azerbaijan to build its own legitimacy on the grounds of hatred towards the neighbouring nation and of mistrust towards the international community are irresponsible and can undermine the regional peace and security," she said in the statement.