Եթե հանրաքվեն և համաճարակային իրավիճակը հակասում են իրար, մենք այդ մասին որոշումը կկայացնենք. Վարչապետ
15/03/2020 22:29
Հնարավոր է` Հայաստանի որոշ հատվածներում արտակարգ դրություն հայտարարվի, Facebook-յան ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք առաջիկա օրերին կքննարկենք և որոշում կկայացնենք, եթե տեսնենք, որ իրավիճակը լինելու է այնպիսին, որ հանրաքվեն և համաճարակային իրավիճակը հակասում են իրար, մենք այդ մասին էլ որոշում կկայացնենք, որը կլինի հիմնավորված», - ասաց Փաշինյանը:

If referendum and epidemiological situation contradict one another, corresponding decision to be made: Armenia’s PM
15/03/2020 22:38
Speaking in live video on facebook Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated about possibility of declaring emergency situation in some parts of Armenia.
“We will discuss the issue and make a decision. If we see a situation where referendum contradicts the epidemiological situation in the country we will make a grounded decision,” Pashinyan said, stressing the necessity to be ready for epidemiological situation and undertake strict measures.