Փաստաբանական թիմը Ռոբերտ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդություն կներկայացնի
16/03/2020 18:45
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, վաղը՝ մարտի 17-ին, ժամը 13։00-ին կշարունակի սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով լսումները։ Սույն քրեական գործով անցնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սեյրան Օհանյանը, Արմեն Գևորգյանը և Յուրի Խաչատուրովը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը պատրաստվում է մարտի 17-ին կայանալիք նիստին ներկայացնել Ռ․ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Հիշեցնենք, որ Ռ․Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավությամբ փոխելու առաջարկով հանդես են եկել ՀՀ նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Նախորդ շաբաթվա վերջում Ռոբերտ Քոչարյանն առողջական խնդիրների պատճառով տեղափոխվել է «Նաիրի» ԲԿ, իսկ այնուհետև՝ «Էրեբունի» ԲԿ, որտեղ մինչ օրս շարունակում է ստանալ ստացիոնար բուժում։ Եթե բժշկական հստակ հակացուցում չլինի, հավանական է, որ Ռ․ Քոչարյանը կարճ ժամանակով կարողանա ներկա գտնվել վաղվա դատական նիստին։
Հաշվի առնելով, որ անձի ազատության հարցը հրատապ է և անհետաձգելի, Փաստաբանական թիմը գտնում է, որ անձնական երաշխավորության միջնորդությունը պետք է քննարկվի հրատապության կարգով։
Նաև, հաշվի առնելով, որ ՀՀ-ում հայտարարված է արտակարգ դրություն և ձեռնարկվում են կորոնավիրուսի նոր տեսակի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներ՝ հորդորում ենք Ռոբերտ Քոչարյանի և դատավարության մյուս կողմի ներկայացուցիչներին ու նրանց աջակիցներին չմասնակցել դատական նիստին և դատավարությանը հետևել ուղիղ եթերով։

Защитная группа представит ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство
Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян завтра, 17 марта, в 13:00 продолжит слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя. По данному уголовному делу проходят второй Президент РА Роберт Кочарян, Сейран Оганян, Армен Геворкян и Юрий Хачатуров.
Защитная группа второго президента Армении Роберта Кочаряна готовится представить на заседании 17 марта ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство. Напомним, что с предложением изменить меру пресечения Р. Кочаряна под личное поручительство выступили бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Арцаха Анушаван Даниелян.
В конце прошлой недели Роберт Кочарян из-за проблем со здоровьем был переведен в МЦ «Наири», а затем в МЦ «Эребуни», где до сих пор продолжает получать стационарное лечение. Если не будет четкого медицинского противопоказания, возможно, что Р. Кочарян на короткое время сможет присутствовать на завтрашнем судебном заседании.
Учитывая, что вопрос свободы личности актуален и неотложен, адвокатская группа считает, что ходатайство об освобождении под личное поручительство должно быть рассмотрено в срочном порядке.
Учитывая также, что в Армении объявлено чрезвычайное положение и предпринимаются меры по предотвращению распространения нового вида коронавируса, призываем сторонников Роберта Кочаряна и представителей другой стороны судебного процесса не присутствовать на судебном заседании и следить за процессом в прямом эфире.