Կասկածներ ունենք, որ դատական նիստը միտումնավոր է հետաձգվել. Հայկ Ալումյան
ՀՀ նախկին վարչապետներ Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը և Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը, որոնք այսօր դատարանում պետք է հանդես գային ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն անձնական երաշխավորությամբ փոխելու առաջարկությամբ, վերջինիս փաստաբանների կողմից տեղեկացվել են, որ դատական նիստն այսօր չի կայանալու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
«Սա էր պատճառը, որ նրանք այսօր դատարանում չէին: Ընդհուպ մինչև ուրբաթ օրը մենք զանգել ենք և համառորեն փորձել ճշտել՝ կարո՞ղ է այսօր դատական նիստը չկայանալ: Հավաստիացրել են, որ երեքշաբթի դատական նիստը տեղի է ունենալու, որից հետո ես մուտք եմ արել նախկին վարչապետների երաշխավորական նամակները, և հանկարծ այսօր իմանում ենք, որ դատական նիստը չի կայանալու:
Շատ լուրջ հարցեր են առաջանում, և մյուս դատական նիստին դատարանն ավելի մանրամասն պետք է ներկայացնի իր առողջական խնդիրները, ասի, թե որտեղ է բուժում ստացել, որ համոզվենք՝ այս ամենը չի արվել երաշխավորներից մեկի կամ երկուսի ներկայությունն անհնարին դարձնելու համար: Դատարանը պետք է սպառիչ տեղեկություններ ներկայացնի: Մենք որոշ կասկածներ ունենք, որ այս ամենն արվեց միտումնավոր, որպեսզի երաշխավորները հետագայում Հանրապետությունում չլինեն, և ես լուրջ կասկածներ ունեմ, որ նրանցից մեկի կամ երկուսի համար դատարան գալը դարձնեն անհնար», - ասաց Հայկ Ալումյանը:
Վերջում փաստաբանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դեռևս լիարժեք չի ապաքինվել, ստացիոնար բուժման ցուցումներ կան:

У нас есть подозрения, что судебное заседание отложено умышленно – Айк Алумян
Адвокаты второго президента Армении проинформировали бывших премьер-министров Армении Вазгена Манукяна, Хосрова Арутюняна и Карена Карапетяна, а также бывшего премьер-министра Арцаха Анушавана Даниеляна, которые сегодня должны были выступить в суде с предложением об изменении меры пресечения Роберту Кочаряну под личное поручительство, что сегодняшнее заседание не состоится. Об  этом заявил в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
«Поэтому сегодня они не пришли в суд. Мы вплоть до пятницы звонили и пытались уточнить, может ли, судебное заседание не состоятся сегодня. Нас заверили, что судебное заседание состоится во вторник, после чего я передал суду ходатайства бывших премьер-министров. И вдруг сегодня выясняется, что судебное заседание не состоится.
Возникают серьезные вопросы и на следующем судебном заседании судья должна представить, какие у нее проблемы со здоровьем и где проходила лечение, чтобы мы убедились, что все это не сделано для того, чтобы присутствие одного или двух поручителей в суде сделать невозможным. Суд должен представить исчерпывающую информацию. У нас есть подозрения, что все это сделано умышленно, поскольку поручители в дальнейшем могут уехать из республики и у меня есть серьезные подозрения, что они просто хотят, чтобы один или двух из них не присутствовали на заседании суда», - сказал Айк Алумян.
Адвокат отметил, что Роберт Кочарян пока находится в больнице, он полностью не выздоровел и должен пройти стационарное лечение.