Կառավարությունը չի կարող իմ իրավունքները սահմանափակել. ՄԻՊ-ը՝ վարչապետին
Կառավարության այսօրվա նիստին Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց նախագիծ, որով կանոնակարգվում է կալանավորված անձանց կալանքից ազատման հարցի քննության ժամկետի ու ծանր հիվանդության հիմքով հետագա պատիժը կրելու ժամկետների կանոնակարգումը։
Նպատակն է, որ դատապարտյալների կամ կալանավորված անձանց ծանր հիվանդության դեպքում համապատասխան գործընթացը տևի շատ արագ, մասնավորապես, կալանավորված անձի դեպքում հսկող դատախազը պարտավոր է անհապաղ միջնորդություն ներկայացնել դատարան, նույնն էլ՝ դատապարտյալի դեպքում։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ասաց, որ այս նախագիծը մի քանի սկզբունքային առումով պետք է փոխվի, որովհետև կարող է Սահմանադրության հետ կապված խնդիրներ առաջացնել։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն  էլ իր հերթին ասաց, թե չի կիոսում ՄԻՊ֊ի դիրքորոշումը։
Ռուստամ Բադասյանն էլ արձագանքեց, թե ՄԻՊ֊ը կարող է առանձին նախագիծ ներկայացնել, քննարկեն։
Հարցի շուրջ քննարկումները երկար շարունակվեցին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ կոչ արեց չսահմանափակել Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավունքները։

Правительство не может ограничивать мои права – омбудсмен Армении
Сегодня на заседании правительства министр юстиции Рустам Бадасян представил проект, согласно которому регулируются срок рассмотрения вопроса об освобождения из-под стражи и сроков дальнейшего отбывания наказания на основании тяжелого заболевания арестованными лицами.
Цель в том, чтобы в случае тяжелого заболевания осужденных или арестованных лиц соответствующий процесс проходил очень быстро, в частности, в случае арестованных лиц прокурор обязан немедленно представить в суд ходатайство, то же самое касается  осужденных лиц.
Защитник прав человека Армаен Татоян отметил, что этот проект должен быть изменен в  принципиальном плане, поскольку может создать проблемы, связанные с Конституцией.
Генеральный прокурор Артур Давтян в свою очередь заявил, что не разделят мнение омбудсмена.
Рустам Бадасян отметил, что омбудсмен может представить отдельный проект, обсудят.
Обсуждения вокруг вопроса продолжались довольно долго, премьер-министр Никол Пашинян призвал не ограничивать права омбудсмена Армении.