«Հրապարակ». Ապրիլ ամսվա պարգևավճարները որոշել են փոխանցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ստեղծված ֆոնդին
19/03/2020 09:40
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, անցած տարի հիմնադրված ավանդույթով, իշխանությունը 2020 թվականի բյուջեով ամրագրել է, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները, պատգամավորները աշխատավարձից բացի ամսական ամենաքիչը 30 տոկոսի չափով էլ պարգևավճարներ են ստանալու:
Երեկ տեղեկացանք, որ ապրիլ ամսվա պարգևավճարները որոշել են փոխանցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ստեղծված ֆոնդին: Դա արվում է հանրային դժգոհությունը մեղմելու համար։ Այս փուլում, երբ բոլորը տուժում են, պետական բյուջեից պարգևավճարներ տալու ավանդույթը շարունակելը կարող էր հանրային բունտի պատճառ դառնալ։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ և ՀՀ նախագահները՝ Հրայր Թովմասյանն ու Արմեն Սարգսյանը ևս ընթացիկ ամսվա աշխատավարձը որոշել են ուղղել այդ ֆոնդին, որտեղ երեկվա դրությամբ 45 միլիոն դրամից ավելի գումար է փոխանցվել»:

«Грапарак»: Решено перечислить премии за апрель в фонд борьбы с коронавирусом
Как известно, согласно установленной в прошлом году традиции, власти закрепили в бюджете на 2020 год, что высокопоставленные государственные чиновники, депутаты должны получать кроме зарплаты ежемесячные премии минимум в размере 30%, пишет газета «Грапарак».
«Вчера мы узнали, что заплаты за апрель решено перечислить в созданный для борьбы с коронавирусом фонд. Это делается, чтобы как-то снизить общественное недовольство. Продолжать выплачивать премии за счет государственного бюджета на этапе, когда все пострадали, могло бы стать причиной общественного бунта.
Напомним, председатель Конституционного суда Грайр Товмасян и президент Армении Армен Саркисян также решили перечислить свои зарплаты в этот фонд, в который по состоянию на вчерашний день было перечислено около 45 млн. драмов», отмечает издание.