Ապահովվա՞ծ է մեկուսացված անձանց հեռահաղորդակցության իրավունքը, թե՝ ոչ. «COVID-19 Հայաստան» Փաստահավաք խումբը հարցումով դիմում է պարետին և գլխավոր դատախազին
23/03/2020 17:54
«COVID-19 Հայաստան» Փաստահավաք խումբը հարցումով դիմել է Արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանին և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին: Հարցման մեջ ասված է.
«Հարգելի պարոն Ավինյան,
հաշվի առնելով, որ ՀՀ պարետատան կողմից չի ապահովվել կապի արդյունավետ միջոց (էլեկտրոնային փոստի հասցե, ֆաքս, ինտերնետ հավելվածի համար և այլն), ստիպված սույն հարցումը ներկայացնում ենք ֆեյսբուքյան էջի միջոցով.
Հայաստանի Հանրապետությունում 16.03.2020թ. հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում՝ կորոնավիրուսի համավարակի տարածման և կանխարգելման նպատակով, համաձայն պաշտոնական տեղեկատվության, բազմաթիվ քաղաքացիներ, ում մոտ կասկածվում է վարակի առկայություն, մեկուսացվում են տարբեր վայրերում՝ հյուրանոց, հիվանդանոց և այլն:
Ըստ վերջին տվյալների, նման անձանց քանակը կազմում է շուրջ 600 հոգի:
Ակնհայտ է, որ նման մեկուսացման դեպքում սահմանափակվում են անձնական ազատության իրավունքը, ազատ հաղորդակցության իրավունքը և/կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը: Այդ սահմանափակման հնարավորությունը նախատեսված է Սահմանադրության 27 հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետով, 33 հոդվածի 2-րդ մասով և 40 հոդվածի 3-րդ մասով: Միևնույն ժամանակ, Սահմանադրությունը պահանջում է, որ այդ սահմանափակումների իրականացման կարգը սահմանված լինի օրենքով, սակայն նման օրենք ՀՀ-ում բացակայում է: Նշված իրավունքների սահմանափակումների իրականացման կարգ սահմանված չէ նաև որևէ ենթաօրենսդրական ակտով:
Հաշվի առնելով, որ արտակարգ դրությունը, թեպետ, իր էությամբ նշանակում է մարդու և քաղաքացու որոշակի իրավունքների սահմանափակում, սակայն դա ամեն դեպքում չպետք է տեղի ունենա անհարկի և կամայականորեն կամ հանգեցնի իրավունքների և ազատությունների ոտնահարման:
Ելնելով վերոգրյալից՝ խնդրում ենք պարզաբանել.
1. Սահմանադրության 27 հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի կարգով, արտակարգ դրության պայմաններում, ազատությունից զրկված՝ մեկուսացված անձանց մասով արդյո՞ք հստակ սահմանված է, թե որ պաշտոնատար անձն է որոշում կայացնում նրանց մեկուսացման մասին, որքան ժամկետով, որ վայրում և ինչպիսի իրավական հիմքերով:
2. Մեկուսացված անձանց պահման վայրերում արդյո՞ք սահմանված է մեկուսացման (պահման) պարտադիր ռեժիմ, թե՝ ոչ, եթե այո, ապա ո՞ւմ կողմից է այն սահմանված և ո՞ւմ կողմից է վերահսկվում դրա կատարումը:
3. Եթե սահմանված է մեկուսացման ռեժիմ, ապա ապահովված է արդյոք մեկուսացված անձանց ծանոթացումը ռեժիմի պայմաններին, սահմանվա՞ծ է արդյոք դատախազական հսկողություն, ապահովվա՞ծ է արդյոք մեկուսացման դատական վիճարկման իրավունքը, թե՝ ոչ:
4. Ապահովվա՞ծ է մեկուսացված անձանց հեռահաղորդակցության իրավունքը, թե՝ ոչ, եթե այո, ապա ինչպես, եթե՝ ոչ, ապա ինչ իրավական հիմքերով՝ մասնավորապես, մեկուսացված անձինք կարող են ազատորեն օգտվել հեռախոսներից, թե՝ ոչ (առկա է չստուգված տեղեկատվություն, որ մեկուսացված անձանցից վերցվում են հեռախոսները կամ հեռախոսային կապ ունենալը պարզապես արգելված է):

Обеспечивается ли право изолированных лиц на телекоммуникацию – Группа по сбору фактов «COVID-19 Армения» обратилась к коменданту и генпрокурору
23/03/2020 19:27
Группа по сбору фактов «COVID-19 Армения» обратилась с запросом к коменданту Тиграну Авиняну и генеральному прокурор Армении Артуру Давтяну. В запросе говорится:
«Уважаемый господин Авинян,
Учитывая, что со стороны комендатуры не обеспечивался эффективность связи (адрес электронной почты, факс, номер интернет приложения и т.д.) вынуждены представить настоящий запрос на странице в Facebook.
В условиях объявленного в Республике Армения 16.03.2020г. чрезвычайного положения в целях профилактики и предотвращения пандемии коронавируса, согласно официальной информации, многочисленные граждане, у которых подозревается наличие вируса, изолируются в различных местах – гостиницах, больницах и т.д.
Согласно последним данным, число таких граждан составляет около 600 человек.
Очевидно, что в условиях такой изоляции ограничиваются право на личную свободу, право на личное общение и/или право на свободное передвижение. Возможность такого ограничения предусмотрена пунктом 6 части 1 статьи 27, частью 2 статьи 33 и частью 3 статьи 40  Конституции. В то же время Конституция требует, чтобы порядок этих ограничений устанавливался законом, однако в Армении отсутствует такой закона. Порядок осуществления указанных ограничений не установлен также подзаконным актом.
Учитывая, что чрезвычайное положение означает по своей сути ограничение определенных прав и свобод граждан, однако это во всех случаях не должно происходить неуместно или произвольно или приводить к нарушению прав и свобод.
Исходя из вышеизложенного, просим разъяснить
1. Устанавливается ли четко в пункте 6 части 1 статьи 27 Конституции по части лишенных свободы – изолированных лиц в условиях чрезвычайного положения, какое должностное лицо принимает решение об  их изоляции, на какой срок, в каком месте и на каких правовых основаниях?
2. Установлен ли в местах содержания изолированных лиц обязательный режим изолирования (содержания) или нет, если да, то с чьей стороны он установлен и кто контролирует его выполнение?
3. Если режим изолирования установлен, то обеспечивается ли ознакомление изолированных лиц с условиями режима, установлен ли прокурорский надзор, обеспечено ли право судебного обжалования изолирования, или нет?
4. Обеспечивается ли право изолированных лиц на телекоммуникацию, или нет, если да, то как, если нет, то на каких правовых основаниях, в частности, могут ли изолированные люди свободно пользоваться телефоном, или нет (есть непроверенная информация, что у изолированных лиц забирают телефоны или связь по телефону просто запрещена)?