Արտակարգ դրության ժամանակ հրապարակված արգելված տեղեկությունը չհեռացնելն ու մեկուսացման պահանջները խախտելը կտուգանվի 300 հազարից մինչև 1 մլն դրամով
23/03/2020 12:19
Ազգային ժողովն այսօր արտահերթ նիստում միաձայն ընդունեց ՀՀ Քրեական և Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ։
Փաստաթուղթը ուղարկվել է նախագահին, որը պետք է այն ստորագրի։
Եթե մեկ օրվա ընթացքում լրատվական գործունեություն իրականացնողը չի հեռացնում հրապարակումը, որի տարածումը արգելված է արտակարգ դրության պայմաններում, ապա սահմանվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի 500-1000-ապատիկի չափով (500 000 – 1 000 000 դրամ)։
Կառավարությունը, սակայն, այժմ քննարկում է արտակարգ դրության պայմաններում խոսքի ազատության սահմանափակումներ ընդհանրապես չկիրառելու հարցը:
Բացի այդ, արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու դեպքում սահմանվում է վարչական պատասխանատվություն՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 300-500-ապատիկի չափով (300-500 հազար դրամ) կամ կալանքով առվելագույնը 1 ամիս ժամկետով, որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով առավելագույնը 2 տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նախագծով անձի կյանքի համար վտանգավոր վարակով վարակելը պատժվում է տուգանքով նվազագույն աշխատավարձի 400-800-ապատիկի չափով (400-800 հազար դրամ), կամ կալանքով առավելագունը 1 ամիս ժամկետով կամ ազատազրկմամբ առվելագունը 1 տարի ժամկետով։
Նույն արարքը, որը կատարվել է երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ անչափահասի, հղի կնոջ նկատմամբ պատժվում է տուգանքով նվազագույն աշխատավարձի 800-1000-ապատիկի չափով (800 հազար – 1 մլն դրամ), կամ կալանքով 2-3 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ 1-3 տարի ժամկետով։ Նույն արարքը, որը հանգեցրել է մարդու մահ, պատժվում է 3-5 տարի կալանքով։

Failure to delete published information by media during state of emergency, violation of isolation demands to be fined by 300,000 up to one million AMD
23/03/2020 12:39
The Armenian parliament adopted in the second and final reading the amendments to the Criminal Code and Code on Administrative Offences.
The document has been sent to the president for signature.
According to it, if during a day media does not delete the publication the dissemination of which is prohibited during state of emergency a fine is being set in an amount of the minimum wage multiplied by 500-1000 (500,000-1,000,000 AMD).
The government though is discussing currently the issue on not applying restrictions on freedom of speech during state of emergency.
The document also sets punishment for violating the demands of isolation and self-isolation.
The draft bill sets punishment for violating the mentioned demands in an amount of the minimum wage multiplied by 300-500 or arrest with maximum one month, depriving of right to hold certain posts for two years.
The law sets fine in an amount of the minimum wage multiplied by 400-800 for a person infecting another with a dangerous disease, or one month in prison.
The same deed implemented against two or more people, pregnant woman is punished in an amount of the minimum wage multiplied by 800-1000 or 2-3 months of arrest. If the same deed resulted in death of a person it is punished with 3-5 arrest.