Արտակարգ դրության ժամանակ հրապարակված արգելված տեղեկությունը չհեռացնելն ու մեկուսացման պահանջները խախտելը կտուգանվի 300 հազարից մինչև 1 մլն դրամով
23/03/2020 12:19
Ազգային ժողովն այսօր արտահերթ նիստում միաձայն ընդունեց ՀՀ Քրեական և Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ։
Փաստաթուղթը ուղարկվել է նախագահին, որը պետք է այն ստորագրի։
Եթե մեկ օրվա ընթացքում լրատվական գործունեություն իրականացնողը չի հեռացնում հրապարակումը, որի տարածումը արգելված է արտակարգ դրության պայմաններում, ապա սահմանվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի 500-1000-ապատիկի չափով (500 000 – 1 000 000 դրամ)։
Կառավարությունը, սակայն, այժմ քննարկում է արտակարգ դրության պայմաններում խոսքի ազատության սահմանափակումներ ընդհանրապես չկիրառելու հարցը:
Բացի այդ, արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու դեպքում սահմանվում է վարչական պատասխանատվություն՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 300-500-ապատիկի չափով (300-500 հազար դրամ) կամ կալանքով առվելագույնը 1 ամիս ժամկետով, որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով առավելագույնը 2 տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նախագծով անձի կյանքի համար վտանգավոր վարակով վարակելը պատժվում է տուգանքով նվազագույն աշխատավարձի 400-800-ապատիկի չափով (400-800 հազար դրամ), կամ կալանքով առավելագունը 1 ամիս ժամկետով կամ ազատազրկմամբ առվելագունը 1 տարի ժամկետով։
Նույն արարքը, որը կատարվել է երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ անչափահասի, հղի կնոջ նկատմամբ պատժվում է տուգանքով նվազագույն աշխատավարձի 800-1000-ապատիկի չափով (800 հազար – 1 մլն դրամ), կամ կալանքով 2-3 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ 1-3 տարի ժամկետով։ Նույն արարքը, որը հանգեցրել է մարդու մահ, պատժվում է 3-5 տարի կալանքով։

В условиях чрезвычайного положения отказ от удаления запрещенной информации и нарушение требования изоляции будут наказываться в виде штрафа от 300 тысяч до 1 млн. драмов
23/03/2020 12:59
Сегодня на внеочередном заседании парламента единогласно принят во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс и Кодекс об административных правонарушениях. Документ отправлен президенту Армении на подпись.
Если осуществляющий информационную деятельность не удаляет течение одного дня публикацию, распространение которой запрещено в условиях режима чрезвычайного положения, устанавливается штраф в размере от 500-кратной до 1000-кратной минимальной зарплаты (500 000 – 1 000 000 драмов).
Правительство, однако, пока обсуждает вопрос не применения ограничений свободы слова в условиях чрезвычайного положения.
Кроме того, в случае нарушения требований изоляции или самоизоляции в условиях чрезвычайного режима устанавливается административная ответственность виде штрафа в размере от 300-кратной до 500-кратной минимальной зарплаты (300 000 – 500 000 драмов) или ареста на срок 1 месяц.
Согласно законопроекту, заражение человека опасным для жизни заболеванием наказывается в штрафом в размере от 400-кратной до 800-кратной минимальной зарплаты (400 000 – 800 000 драмов), или арестом на срок 1 месяц или лишением свободы на срок 1 год.
То же самое деяние, совершенное в отношении двух или более лиц,  несовершеннолетнего, беременной женщины наказывается штрафом в размере от 800-кратной до 1000-кратной минимальной зарплаты (800 000 – 1000 000 драмов), или арестом на срок 2-3 месяца, или лишением свободы на срок 1-3 года. То же самое деяние, повлекшее смерть человека, наказывается арестом на срок 3-5 лет.