Երևան համայնքը շարունակում է ստանալ գույք՝ որպես նվիրաբերություն, և այդ գործարքները դեռ մնում են անկառավարելի․ Անի Սամսոնյան
24/03/2020 13:08
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է համայնքի ավագանուն հավանություն տալ նվիրատվության ընդունմանն, այն դեպքում, երբ համայնքը նվիրառու է, իսկ նվիրատվությունը գերազանցում է նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկը։
«Պրակտիկայում գործող արդեն իսկ գոյություն ունեցող հարաբերությունները փորձում ենք կարգավորել իրավական նորմով, որպեսզի այլ հայեցողական մոտեցում դրան չցուցաբերվի», - ԱԺ-ում Տեղական ինքնակառավարման մասին ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի երկորրդ ընթեցման ժամանակ ասաց հարցով հիմնական զեկուցող ԼՀ խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը։
Պատգամավորը նաև նկատեց, որ չի ընդունել առաջարկը՝ երկու ամսով հետաձգել նախագիծը․
«Երևան համայնքը շարունակում է ստանալ գույք՝ որպես նվիրաբերություն, և այդ գործարքները դեռ մնում են անկառավարելի, երկու ամիս հետաձգելով՝ խիստ վտանգելու ենք ավագանու աշխատանքը», - ասաց Սամսնոյանը։
Փոխարենը ԼՀԿ-ն ընդունել է ԲՀկ առաջարկը՝ չհարապարակել սահմանապահ բնագավառաում այն նվիրատվությունները, որոնք պաշտապանական բնույթի են և գաղտնի։

Община Ереван продолжает получать в качестве дара имущество этот процесс все еще остается неуправляемым – Ани Самсонян
24/03/2020 14:09
Фракция «Светлая Армения» предлагает Совету старейшин общины одобрять принятие дара лишь в том случае, когда община является даропринимающей стороной, а дарение превышает 100-кратный размер минимальной зарплаты.
«Мы пытаемся урегулировать действующие на практике отношения правовой нормой, чтобы к этому не проявлялось произвольное отношение», - заявила сегодня во время обсуждения во втором чтении проекта о внесении дополнений в закон «Об органах местного самоуправления» основной докладчик, депутат фракции «Светлая Армения» Ани Самсонян.
Депутат также отметила, что предложение фракции не было принято, обсуждение проекта отложено на два месяца.
«Община Ереван продолжает получать имущество в качестве дара и этот процесс все еще остается неуправляемым. Откладывание проекта на два месяца ставит под опасность работу Совета старейшин», - отметила Ани Самсонян.
Фракция «Светлая Армения» приняла предложение фракции «Процветающая Армения» не публиковать те дарения, которые относятся к сфере обороны и являются тайной.