«Հրապարակ». Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օգնության դադարեցման իրական պատճառը  Հայաստանի սակրավորների ներկայությունն է Սիրիայում
24/03/2020 09:58
«Հրապարակ». Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օգնության դադարեցման իրական պատճառը Հայաստանի սակրավորների ներկայությունն է Սիրիայում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախին տրամադրվող ամերիկյան օգնության դադարեցման իրական պատճառը, ինչի մասին չի խոսվում, մեր տեղեկություններով` Հայաստանի սակրավորների ներկայությունն է Սիրիայում, ինչն ԱՄՆ-ն անթույլատրելի է համարել և քանիցս զգուշացրել է մեր իշխանություններին, սակայն մերոնք «համապատասխան» քայլեր չեն ձեռնարկել։ Այս հարցին ի պատասխան՝ քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն ասաց. «Այո, գլխավոր պատճառը դա է, դեռ մինչև Սիրիա ականազերծողներ ուղարկելու որոշումը, ԱՄՆ պետդեպի կողմից հայտարարություն եղավ, որ Միացյալ Նահանգները դա դիտարկելու է որպես իրենց դեմ գործողություն։ Կա մեկ այլ նրբություն ևս՝ ամերիկացիներն ասում են, որ եթե դուք ունեք ականազերծման հնարավորություններ, իսկ հայ ականազերծողները, որոնք այսօր Սիրիայում են, ԱՄՆ-ում են վերապատրաստվել, եթե ունեք հնարավորություն Սիրիա ուղարկելու, բերեք Արցախ, ինչո՞ւ պետք է դա մենք անենք»:
Պատժիչ գործողությո՞ւն էր ԱՄՆ-ի կողմից՝ «կարմիր քա՞րտ»: «Պատժիչ կարելի է ասել, բայց որևէ գույնի քարտի խնդիր չկա»: Տեղեկություն տարածվեց, որ այդ ծրագիրը փոխարինվելու է «ժողովորդին խաղաղության նախապատրաստելու» ծրագրով, ինչը փախստականների վերադարձ է նաև ենթադրում։ «Շատ հավանական է, որ այդ ծրագիրը դառնա խաղաղության նախապատրաստման, հետաքրքիրն այլ բան է, որ մեր ժողովրդին «պատրաստում» են, Ադրբեջանին` ոչ, ինչն ամբողջովին տեղավորվում է դեսպան Միլզի՝ հրաժեշտից առաջ արած հայտարարության մեջ»: Նոր ծրագրով տրամադրվելիք գումարը նո՞ւյնն է լինելու։ «Ականազերծման համար տարեկան 1-1,5 մլն դոլար էր հատկացվում, չի բացառվում, որ խաղաղության նախապատրաստման գումարն ավելի մեծ լինի»»:

«Грапарак»: Реальная причина отмены помощи Арцаху – в присутствии армянских саперов в Сирии
Газета «Грапарак» пишет, что реальная причина отмены предоставляемой Арцаху правительством США помощи, о которой не говорится, это присутствие армянских саперов в Сирии, что США считают неприемлемым и неоднократно предупреждали об этом власти Армении, однако они не предприняли «соответствующих» шагов.
В ответ на этот вопрос политолог Сурен Саркисян сказал: «Да, главная причина в этом, еще до того, как было принято решение об отправке в Сирию саперов, Госдеп США выступил с заявлением, что Соединенные Штаты будут рассматривать это в качестве действия, направленного против них. Есть также другой нюанс, американцы говорят: если у вас есть возможности разминирования, причем, находящиеся сегодня в Сирии армянские саперы прошли подготовку в США, то вместо того, чтобы отправлять их в Сирию, отправьте в Арцах, почему мы должны заниматься этим».
Это было карательным действием со стороны США, «красной карточкой»?
«Можно сказать карательным, но речь не идет о карточке какого-то цвета», - ответил эксперт.
Распространились сведения о том, что эта программа будет заменена программой «подготовки народа к миру», что предполагает также возвращение беженцев.
«Вполне вероятно, что эта программа станет подготовкой к миру, здесь интересно другое, что наш народ "подготавливают", а народ Азербайджана – нет, что полностью укладывается в заявление, сделанное уходящим послом США Ричардом Миллзом».
Предоставляемые в рамках новой программы средства будут в таком же размере?
«На программу разминирование предоставлялись 1-1,5 млн. долларов в год, не исключается, что сумма программы подготовки к миру будет больше», заявил Сурен Саркисян.