Ամփոփվել է գյուղոլորտին օժանդակության միջոցառումների ծրագիրը, քննարկվել են սոցիալական աջակցության ուղղությունները
24/03/2020 16:13
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր կայացել է հերթական խորհրդակցությունը, որի ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումները:
Ներկայացվել է, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտի միջոցառումների ծրագրի ամփոփիչ տարբերակը, որում ներառվել են թեմայի առնչությամբ երեկ և նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները: Լրացուցիչ արծարծվել են գյուղոլորտին օժանդակության մեխանիզմներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Ամփոփելով վարչապետը հանձնարարել է հանրային քննարկման դնել նախագիծը և նշել, որ կառավարությունը ծրագրի արդյունավետության մոնիթորինգ է իրականացնելու՝ անհրաժեշտության դեպքում արագ արձագանքելու և ծրագիրը կատարելագործելու նպատակով:
Հաջորդիվ անդրադարձ է եղել սոցիալական աջակցության ուղղություններին և հնարավորություններին: Քննարկումը ծավալվել է, մասնավորապես, թիրախային խմբերը հստակեցնելու, ռեսուրսները հասցեական և արդարացի բաշխելու ուղղությամբ քայլերի և գործիքակազմի շուրջ, ներկայացվել են մի շարք դիտարկումներ։ Ընդգծվել է, որ պետության օժանդակության թիրախում պետք է լինի աշխատող մարդը, ու ինստիտուցիոնալ խողովակներով պետք է խրախուսել ու աջակցել նրան:
Վարչապետը հանձնարարել է միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի շրջանակում, հիմք ունենալով վերոնշյալ բանաձևը, քննարկել սոցիալական աջակցության միջոցառումների փաթեթը, ամփոփել առաջարկությունները և առաջիկա օրերին ներկայացնել կառավարություն:

В правительстве обобщена программа мероприятий по содействию сельскохозяйственной сфере, обсуждены направления социальной помощи
24/03/2020 16:51
Сегодня под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого обсуждались мероприятия по нейтрализации последствий коронавируса.
В частности, в ходе заседания был представлен итоговый вариант программы мероприятий в сфере сельского хозяйства, в которую вошли результаты осуждений, состоявшихся по этой теме вчера и на прошлой неделе. Дополнительно был рассмотрен ряд вопросов, касающиеся механизмов содействия сфере сельского хозяйства. Подведя итоги, премьер-министр поручил вынести проект на общественное обсуждение и отметил, что правительство проведет мониторинг эффективности программы для быстрого реагирования и усовершенствования программы в случае необходимости.
Были затронуты также направления и возможности оказания социального содействия. В частности, обсуждение развернулось вокруг уточнения целевых групп, шагов и инструментария по адресному и справедливому распределению ресурсов, были представлены замечания. Подчеркнуто, что в центре государственного содействия должен быть работающий человек и его нужно поддержать и поощрять по институциональным каналам.
Премьер-министр поручил с учетом вышеуказанной формулы обсудить в межведомственной рабочей группе пакет мероприятий по оказанию социального содействия, обобщить предложения и представить правительству в ближайшие дни.