ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը մտահոգված է Հայաստանում մամուլի ազատության սահմանափակումներով
25/03/2020 11:21
ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրը մտահոգված է Հայաստանում մամուլի ազատության սահմանափակումներով:
«Ես լիովին հասկանում եմ նոր օրենքի նպատակը՝ խուսափել խուճապից, ագրեսիայից և պայքարել  COVID-19 պանդեմիայի ընթացքում կեղծ տեղեկատվության դեմ: Միևնույն ժամանակ, ԶԼՄ-ները պետք է որոշիչ դեր ունենան հանրությանը կարևոր տեղեկատվություն տրամադրելու և կեղծ լուրերի դեմ պայքարում », - ասված է Դեզիրի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է  ԵԱՀԿ կայքում:
«Օրենքը չպետք է խոչընդոտի լրագրողների աշխատանքը և պանդեմիայի մասին հաղորդելու նրանց հնարավորությունը: Միայն իշխանությունների կողմից տրամադրված տեղեկատվության հրապարակումը չափազանց խիստ սահմանափակող միջոց է, որը սահմանափակում է լրատվամիջոցների ազատությունը և տեղեկատվության անհամաչափ մատչելիությունը», - ասել է  Դեզիրը:
Հիշեցնենք, Ազգային ժողով միաձայն ընդունել է ՀՀ Քրեական և Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը։ Փաստաթուղթը ստորագրել է նախագահը։
Եթե մեկ օրվա ընթացքում լրատվական գործունեություն իրականացնողը չի հեռացնում հրապարակումը, որի տարածումը արգելված է արտակարգ դրության պայմաններում, ապա սահմանվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի 500-1000-ապատիկի չափով (500 000 – 1 000 000 դրամ)։
Բացի այդ, արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու դեպքում սահմանվում է վարչական պատասխանատվություն՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 300-500-ապատիկի չափով (300-500 հազար դրամ) կամ կալանքով առվելագույնը 1 ամիս ժամկետով, որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով առավելագույնը 2 տարի ժամկետով կամ առանց դրա։

Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир обеспокоен в связи с ограничением свободы СМИ в Армении
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир обеспокоен в связи с ограничением свободы СМИ в Армении.
«Я полностью понимаю цель нового закона - избежать паники, агрессии и бороться с ложной информацией во время пандемии COVID-19. В то же время СМИ должны играть решающую роль в предоставлении важной информации населению и противодействовать фейковым новостям в связи с пандемией», - говорится в заявлении Дезира, опубликованном на сайте ОБСЕ.
«Закон не должен препятствовать работе журналистов и их способности сообщать о пандемии. Публикация только информации, предоставленной властями, является слишком ограничительной мерой, которая ограничит свободу СМИ и доступ к информации непропорционально», - заявил Дезир.
В условиях чрезвычайного положения отказ от удаления запрещенной информации и нарушение требования изоляции будут наказываться в виде штрафа от 300 тысяч до 1 млн. драмов
Напомним, парламент Армении единогласно принял законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс и Кодекс об административных правонарушениях. Документ подписан президентом Армении.
Если осуществляющий информационную деятельность не удаляет в течение одного дня публикацию, распространение которой запрещено в условиях режима чрезвычайного положения, устанавливается штраф в размере от 500-кратной до 1000-кратной минимальной зарплаты (500 000 – 1 000 000 драмов).
Кроме того, в случае нарушения требований изоляции или самоизоляции в условиях чрезвычайного режима устанавливается административная ответственность виде штрафа в размере от 300-кратной до 500-кратной минимальной зарплаты (300 000 – 500 000 драмов) или ареста на срок 1 месяц.