«Փաշինյանը բանավոր համաձայնել էր Արցախի հետ ռազմավարական դաշինքի ձևավորման մասին միջպետական պայմանագիր կնքել». Վիտալի Բալասանյան (Տեսանյութ)
25/03/2020 19:35
Նիկոլ Փաշինյանի առաջին աշխատանքային այցի ժամանակ ես եմ առաջարկ արել այդ մասին, քննարկել ենք, տվեց համապատասխան համաձայնությունը։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում ասել է Արցախի հերոս, նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը։
«Ես ժամանակ առ ժամանակ բարձրաձայնել եմ միջպետական պայմանագրի մասին` դեռևս 2005 թվականին, երբ ԱԺ պատգամավոր էի: 2018 թվականին՝ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին աշխատանքային այցի ժամանակ, ես եմ առաջարկել այդ մասին, քննարկել ենք, ստեղծել ենք աշխատանքային խմբեր, ընդհուպ ես առաջարկել էի, որ սեպտեմբերի 1-ին այդ միջպետական պայմանագիրը կնքեինք, դա մեծ նվեր կլիներ Արցախին՝ անկախության տոնի` սեպտեմբերի 2-ի առթիվ, տվեց համապատասխան համաձայնությունը, բայց միշտ այդ մտավախությունը կար, որ դուրսը չեն թողնելու, և, ճիշտն ասած, այդ կասկածները հաստատվեցին: Նիկոլ Փաշինյանը բանավոր համաձայնվել էր, ներկա էր նաև մեր նախագահը` Բակո Սահակյանը: Բայց դրանից հետո մենք տեսանք, որ չի անում. կա մի պարզ պատճառ, որ պրոյեկտի մեջ չի մտնում, այն դրսի պրոյեկտի, որ այսօր այդ պրոյեկտով ղեկավարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, և փորձ են անում Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում օգտագործել այն փաթեթը, որ ընդհանրապես Ղարաբաղը տեղյակ չէ` ինչի մասին է խոսքը», - ասել է Վիտալի Բալասանյանը:

Пашинян устно согласился заключить межгосударственный договор о формировании стратегического союза с Арцахом – Виталий Баласанян
25/03/2020 20:27
По время первого визита Никола Пашиняна я предложил это, обсудили и он дал соответствующее согласие. Об этом заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян.
«Я время от времени озвучивал вопрос межгосударственного договора, еще в 2005 году, когда был депутатом Национального Собрания.
В 2018 году, во время первого визита Никола Пашиняна, я сделал такое предложение, обсудили, создали рабочие группы, я предложил вплоть, чтобы этот межгосударственный договор о формировании стратегического союза был заключен 1 сентября, это стало бы большим подарком Арцаху ко Дню независимости, по случаю 2 сентября. Он дал соответствующее согласие, однако всегда было опасение, что этого не позволят извне и эти сомнения подтвердились.
Никол Пашинян устно согласился, присутствовал также наш президент Бако Саакян. Но после этого мы увидели, что он не делает этого. На то есть простая причина, которая не входит в проект, тот проект внешних сил, по которому сегодня руководят Республикой Армения и предпринимается попытка использовать в переговорном процессе по урегулирования карабахского конфликта тот пакет, о котором Карабах вообще не в курсе», - сказал Виталий Баласанян.