«Կարճ ժամանակում անհրաժեշտ է կնքել խաղաղության պայմանագիր». Վիտալի Բալասանյանի մեսիջը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին (Տեսանյութ)
25/03/2020 15:48
Խաղաղության պայմանագիրն անհրաժեշտ է մինչև հարցի քաղաքական լուծումը։ Այս մասին Aysor.am-ի «Պրոֆիլ» հաղորդման շրջանակներում հայտարարել է Արցախի նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանն՝ անդրադառնալով հարցին՝ որպես նախագահի թեկնածու արցախյան հարցի կարգավորման հետ կապված ո՞րն է այս պահին իր մեսիջն ուղղված միջազգային հանրությանն, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին։
«Շատ կարճ ժամանակում անհրաժեշտ է, որպեսզի կնքվի խաղաղության պայմանագիր։ Ես բազմաթիվ անգամներ, երբ որ Ազգային ժողովի պատգամավոր եմ եղել, Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումների ժամանակ տարբեր ֆորմատներով այդ հարցը բարձրաձայն առաջարկել եմ: Պետք է կնքվի խաղաղության պայմանագիր մինչև հարցի քաղաքական լուծումը։ Սա առաջին կարևոր հարցն է, քանի որ որևէ հարց չի լուծվելու, որքան էլ բանակցություններ լինեն, մինչև որ փոխհրաձգությունները չհավասարեցվեն զրոյական մակարդակի, բացառված է, որ կարողանան կլոր սեղանի շուրջ խոսեն ղարաբաղա-ադրբեջանական հարցի մասով», - ասել է Վիտալի Բալասանյանը։
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք Հայաստանի բոլոր ղեկավարներն Արցախի իշխանությունների հետ անկեղծ են եղել բանակցային գործընթացի մասով, Վիտալի Բալասնյանը նշել է՝ հատկապես Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների մասով կարող է փաստել, որ նրանք անկեղծ են եղել։
«Բանակցություններից, յուրաքանչյուր հանդիպումից առաջ հանդիպել ու տեղյակ են պահել Արցախի Հանրապետության նախագահներ թե՛ Արկադի Ղուկասյանին, թե՛ Բակո Սահակյանին, այնուհետև հանդիպումներ են կազմակերպել Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայությամբ, քննարկել են այն հարցերն, ինչի մասին պետք է խոսեն։ Իսկ թե կուլիսներում ինչի մասին է խոսք եղել, ես դա չեմ կարող ասել։ Այն տեղեկությունների մասով, որոնք պաշտոնական են եղել, երկրորդ և երրորդ նախագահները եղել են անկեղծ», - նշել է Վիտալի Բալասանյանը։

Необходимо в кратчайший срок заключить мирный договор – месседж Виталия Баласаняна сопредседателям Минской группы ОБСЕ
25/03/2020 17:59
До политического решения вопроса необходимо заключить мирный договор. Об этом заявил в интервью программе «Profile» Aysor.am кандидата в президенты Арцаха Виталий Баласанян, касаясь вопроса, как кандидат в президенты какой месседж хотел бы направить  международному сообществу в связи с урегулированием карабахского конфликта, в том числе странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
«Необходимо, чтобы в кратчайший срок был заключен мирный договор. Я неоднократно озвучивал эти вопросы, предложения во время встреч в разных форматах с сопредседателями Минской группы, когда был депутатом Национального Собрания. До политического решения вопроса должен быть заключен мирный договор. Это первый важный вопрос, какой-либо вопрос не решится, сколько бы не велись переговоры. Пока перестрелки между сторонами не будут доведены до нуля, исключается, чтобы за столом переговоров могли говорить об азербайджано-карабахском вопросе. Это исключается», - сказал Виталий Баласанян.
Обратившись к вопросу, были ли все руководители Армении искренни в переговорном процессе с руководством Арцаха, Виталий Баласян отметил, что может утверждать, что второй и третий президенты были искренними.
«Перед каждой встречей, переговорами они держали в курсе и встречались с президентами Республики Арцах – и Аркадием Гукасяном, и Бако Саакяном, затем они организовывали встречи в присутствии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, обсуждали те вопросы, о которых должны говорить. А о чем шла речь за кулисами, я не могу сказать. Однако, что касается официальной информации, второй и третий президент были искренними», - отметил Виталий Баласанян.