Ադրբեջանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 29 նոր դեպք. մեկ մարդ մահացել է (Интерфакс)
Ադրբեջանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 29 նոր դեպք, վարակվածներից մեկը մահացել է, հայտնում է նախարարության կաբինետը:
«Ադրբեջանի քաղաքացի (ծնվ. 1961 թ.),  որը մարտի 12-ին վերադարձել է Թուրքիայից, բարձր ջերմություն և շնչառական խնդիրներ ուներ: Նրան տեղափոխել էին հատուկ ռեժիմի հիվանդանոց: Հետազոտության ընթացքում հիվանդի մոտ հայտնաբերվել է քրոնիկ բրոնխիտ: Կորոնավիրուսի համար թեստը դրական արդյունք է տվել», - ասել են շտաբից:
«Հիվանդի վիճակը կայունացնելու ուղղությամբ ձեռնարկված վերականգնողական միջոցառումներն արդյունք չեն տվել: Ներկայումս բացահայտվում են նրա հարազատները և մարդիկ, որոնց հետ նա կապ է ունեցել, նրանց  կարանտին տեղափոխելու համար: Միևնույն ժամանակ, հինգ հոգի անցել են բուժում, ապաքինվել և տուն են ուղարկվել», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Այսպիսով, Ադրբեջանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 122-ի:
Ըստ շտաբի՝ 104 մարդ բուժվում է հատուկ հիվանդանոցներում, 5 մարդու վիճակը գնահատվում է ծանր, 9-ը` միջին ծանրության: Մնացած հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն:

В Азербайджане выявлено 29 новых случаев коронавируса, один умер - штаб (Интерфакс)
В Азербайджане коронавирус COVID-19 выявлен еще у 29 человек, один из зараженных скончался, сообщает оперативный штаб при кабинете министров.
"Вернувшийся из Турции 12 марта гражданин Азербайджана (1961 г.р.) поступил в больницу специального режима с высокой температурой и затрудненным дыханием. При обследовании у больного был выявлен хронический бронхит. Взятые анализы на коронавирус дали положительный результат", - отмечает штаб.
"Реабилитационные меры, предпринятые для стабилизации состояния больного не дали результатов. В настоящее время выявляются его родственники и люди, с которыми он контактировал и помещаются на карантин. В то же время пять человек прошедших лечение выздоровели и отпущены домой", - говорится в сообщении.
Таким образом, общее число зараженных коронавирусом в Азербайджане достигло 122 человека.
По данным штаба, в больницах специального режима на лечении находятся 104 человека. Состояние 5 человек оценивается как тяжелое, 9 - средней тяжести. Состояние здоровья остальных пациентов оценивается как стабильное.