Եթե մեկ ամսից մեզ մոտ առողջապահական վիճակը կարգավորի, տարին կփակենք շատ նորմալ տնտեսական ցուցանիշներով. պատգամավոր
26/03/2020 13:49
Եթե մեկ ամսից մեզ մոտ առողջապահական վիճակը կարգավորի, տարին կփակենք շատ նորմալ տնտեսական ցուցանիշներով, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը:
Նրա խոսքով՝ պետությունն ամենևին նպատակ չունի գործարարների «կաշին քերթել», ինչպես օրեր առաջ տեսակետ էր հայտնել ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
«Առաջնահերթ նպատակը տնտեսությունը կայուն վիճակում պահելն է, ոչ թե բիզնեսը սնանկացնելը: Չեմ կարծում, որ այդ արտահայտությունն արտացոլում է պետության և ՊԵԿ-ի այսօրվա քաղաքականությունը», - նշեց Թունյանը:
Անդրադառնալով աշխարհում գազի գնի էժանացման ֆոնին Հայաստանում դրա անփոփոխ մնալու հարցին՝ պատգամավորը նկատեց.
«Բոլորիս համար էլ ցանկալի կլինի, որ գազն ավելի էժան լինի, բայց եղած գինը նշանակում է, որ դա բանակցությունների արդյունքն է»:

Бабкен Тунян: Если через месяц ситуация в здравоохранении урегулируется, мы сможем закрыть год с нормальными экономическими показателями
26/03/2020 15:19
Если через месяц ситуация в здравоохранении урегулируется, мы сможем закрыть год с нормальными экономическими показателями, заявил сегодня на брифинге председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
По его словам, государство вовсе не ставит цель «содрать шкуру» с бизнесменов, как заявил несколько дней назад руководитель фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
«Первоочередная цель – сохранить стабильность в экономике, а не доведение бизнеса до банкротства. Не думаю, что это выражение отражает сегодняшнюю политику правительства и Комитета государственных доходов», - отметил Бабкен Тунян.
Касаясь вопроса, что на фоне снижения цен на газ в мире, стоимость газа остается в Армении без изменений, депутат заявил:
«Мы все хотели бы, чтобы цена на газ была более низкой, однако существующая цена – это результат переговоров».