Եվս երկու զինծառայողի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս
Երեք զինծառայողների մոտ կորոնավիրուսի հայտնաբերմամբ պայմանավորված, մարտական խնդիրներում չընդգրկված նույն զորամասի 32 զինծառայողներից, այնուհետև ևս հինգից նախօրեին կորոնավիրուսային հիվանդության առկայության թեստավորման համար կատարվել էր նմուշառում, այս մասին հայտնում է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Թեստավորման արդյունքում երկու զինծառայողի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, 35 զինծառայողի թեստավորման արդյունքը բացասական է: Հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են տվյալ զորամասում գրանցված առաջնակի դեպքի հետ: Զինծառայողները հոսպիտացված են, նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար։ Երկու զինծառայողներն էլ նախապես մեկուսացված էին։
Հինգ վարակված զինծառայողներից ոչ մեկը չունի թոքաբորբ, մեկի մոտ առկա է թույլ արտահայտված ջերմություն, մյուս չորս զինծառայողները բացարձակ չունեն հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ։
Զինծառայողների հետ սերտ շփում ունեցածները շարունակում են մնալ մեկուսացված հատուկ առանձնացված տարածքում, որն ապահովված է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով լիարժեք մեկուսացման համար։ Մեկուսացված զինծառայողներին մատուցվում է բարձրակարգ սնունդ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, ըստ անհրաժեշտության, պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի զինված ուժերում կորոնավիրուսի ներթափանցման և տարածման դեմ տարվող պայքարի և և ընթացիկ վիճակագրության մասին։
Հորդորում ենք հետևել միմիայն պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Զինված ուժերում արվում է առավելագույնը վիրուսի դեմ պայքարելու համար։
Այժմ զինծառայողների մեկուսացման վայրում եմ, որտեղից էլ րոպեներ անց կապահովեմ ուղիղ եթեր, տեսնենք` ինչպես են մեր զինծառայողները», - գրել է նա:

Еще у двух военнослужащих ВС Армении диагностирован коронавирус
В связи с тремя подтвержденными накануне случаями коронавируса в ВС Армении, вчера были протестированы еще 32, а затем еще пять военнослужащих из той же военной части, сообщила пресс-секретарь министерства обороны Шушан Степанян.
«В результате тестирования у двух военнослужащих диагностирован коронавирус, результаты теста на коронавирус 35 военнослужащих – отрицательные. Подтвержденные случаи взаимосвязаны с зарегистрированным в данной воинской части первичным случаем. Военнослужащие госпитализированы, их состояние здоровья оценивается как удовлетворительное. Оба военнослужащих были заранее изолированы.
Ни у кого из инфицированных пяти военнослужащих нет пневмонии: у одного из них легко выраженная температура, у остальных четырех – никаких симптомов болезни нет.
Все имевшие тесный контакт с военнослужащими продолжают находиться в изоляции на специально отделенной территории, обеспечены всеми необходимыми бытовыми условиями. Изолированные военнослужащие получают высококачественное питание.
Министерство обороны Армении, по мере необходимости, будет предоставлять сведения о проводимой борьбе против проникновения и распространения коронавируса в ВС и текущую статистику.
Призываем следить только за официальной информацией. В Вооруженных силах предпринимаются максимальные меры для борьбы с коронавирусом.
Военнослужащие находятся на месте изоляции, откуда через несколько минут будет обеспечен прямой эфир, посмотрим, как они себя чувствуют», - написала она.