ՄԱԿ-ը հայտարարել է COVID-19-ի կողմից պարենային շուկաների համար սպառնալիքների մեծացման մասին  (Интерфакс)
27/03/2020 13:16
ՄԱԿ-ը հայտարարել է COVID-19-ի կողմից պարենային շուկաների համար սպառնալիքների մեծացման մասին (Интерфакс)
Ներկայումս աշխարհում պարենային շուկաներն ապահովված են, բայց կորոնավիրուսի տարածման պատճառով խանգարման մտահոգությունն աճում է, նախազգուշացնում է FAO (ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպություն) գլխավոր տնօրեն Ցյոյ  Դոնյույը:
Կազմակերպությունից ստացված մամուլի հաղորդագրության համաձայն, նա կոչ է արել G20- ի ղեկավարներին միջոցներ ձեռնարկել՝ COVID-19 համաճարակի ընթացքում գլոբալ սննդի համակարգերի նորմալ ընթացքի համար:
FAO-ի ղեկավարը նշել է, որ խիստ մեկուսացումը և տեղաշարժի սահմանափակումը կարող են խախտել սննդի արտադրությունը, վերամշակումը, մեծածախ մատակարարումը և վաճառքը ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակով: Դա կարող է «ուղղակի և լուրջ» ազդեցություն ունենալ նրանց վրա, ում տեղաշարժը սահմանափակ է:

В ООН заявили о росте угрозы для рынков продовольствия со стороны COVID-19 (Интерфакс)
Рынки продовольствия в мире в настоящее время хорошо обеспечены, но опасения по поводу нарушения их функционирования из-за распространения коронавируса растут, предупреждает генеральный директор ФАО (продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН) Цюй Дунъюй.
Согласно пресс-релизу организации, он обратился к лидерам G20 с призывом принять меры к продолжению нормального функционирования глобальных продовольственных систем во время пандемии COVID-19.
Глава ФАО отметил, что строгая изоляция и ограничение передвижений могут нарушить производство, переработку, оптовые поставки и продажу продовольствия как на национальном, так и на международном уровне. Это может оказать "непосредственное и серьезное" воздействие на тех, чья мобильность ограничена, отметил он.