Ադրբեջանն արգելել է իր քաղաքացիների վերադարձը. բազմաթիվ բարոյալքված զինծառայողներ մտորում են անցնել հայկական կողմ
28/03/2020 15:01
Համաձայն ադրբեջանական haqqin.az լրատվական կայքի տարածած տեղեկատվության, Նախիջևանի մաքսային կոմիտեին հանձնարարվել է կասեցնել Ադրբեջանի քաղաքացիների մուտքը Թուրքիայից Սադարակի անցակետով, ովքեր այնուհետև պետք է Նախիջևանի միջազգային օդանավակայանից մեկնեին Բաքու: Բացի այդ, արգելվել է նաև օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքը Նախիջևան, բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների մուտքերն ու ելքերը ևս:
Թուրքիայում կորոնավիրուսի տարածման արագ տեմ¬պերով պայմանավորված, Նախիջևանի ղեկավարությունը՝ կիրառելով արտակարգ միջոցներ, արգելափակել է Ադրբեջանի քաղաքացիների վերադարձը հայրենիք, այդպիսով վերջիններիս դնելով անելանելի դրության մեջ և փաստացի հրաժարվել նրանցից:
Այդ քաղաքացիների շարքերում են նաև ադրբեջանցի զինծառայողների ընտանիքների անդամներ՝ մայրեր, քույրեր, մանկահասակ երեխաներ:
Սակայն Ադրբեջանի նման ավտորիտար երկրում տվյալ խրթին խնդրի բարձրաձայնումը ընդունված չէ: Դժվար չէ պատկերացնել տվյալ անելանելի և ձայնազուրկ վիճակում հայտնված զինծառայողների հոգեբանական վիճակը. մի կողմից ադրբեջանական բանակում COVID-19 վիրուսի անխոչընդոտ տարածումը, մյուս կողմից նրանց հարազատների «գաղութացումը» օտար երկրում, որտեղ անգամ ֆիզիկապես չեն հասցնում լուծել սեփական բնակչության համաճարակից պաշտպանելու խնդիրը:
Ըստ տեղեկությունների՝ բազմաթիվ բարոյալքված ադրբեջանցի զինծառայողներ անգամ մտորում են թողնել մարտական դիրքերը և անցնել հայկական կողմ՝ հայցելով Հայաստանի իշխանությունների օգնությունը:
Տեղեկություններ կան նաև, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է ընդունել Իտալիայում գտնվող իր քաղաքացիներին: Այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական պաշտոնական թերթերը կոչ են արել նրանց չվերադառնալ հայրենիք, նրանց կողմից սոցիալական ցանցերում մեկնարկել է «մենք բեռ չենք» ֆլեշմոբը՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին: Վերջիններիս խոսքերով՝ «իրենք հարկատուներ են և Ադրբեջանի լարժեք քաղաքացիներ, այլ ոչ թե բեռ»: Չնայած այս ամենին, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն անմիջապես հերքեց տվյալ տեղեկատվությունը, սակայն փաստերը այլ բանի մասին են խոսում:
Այսպիսին է ներկայիս քաոսային իրավիճակը Ադրբեջանում և իշխանությունների սին հայտարարություններն ու խոստումներն այլևս հավատ չեն ներշնչում Ադրբեջանի քաղաքացիներ մոտ:

Баку бросил своих граждан. Деморализованные азербайджанские военнослужащие задумываются оставить боевые позиции и перейти на армянскую сторону
Согласно информации, распространенной новостным сайтом haqqin.az, таможенному комитету Нахичевана поручено приостановить въезд из Турции на территорию автономии через пропускной пункт Садарак тех граждан Азербайджана, которые затем должны вылететь из международного аэропорта Нахичевана в Баку. Кроме того, запрещен въезд иностранных граждан в Нахичеван, въезд и выезд всех видов автомобилей.
В связи с быстрыми темпами распространения коронавируса в Турции, руководство Нахичевана, применяя чрезвычайные меры, заблокировало возвращение граждан Азербайджана на Родину, тем самым поставив последних в безвыходное положение и фактически отказавшись от них. Среди этих граждан есть также члены семей азербайджанских военнослужащих: матери, сестры, малолетние дети. Однако в такой авторитарной стране, как Азербайджан, говорить о данной запутанной проблеме не принято.
Нетрудно представить психологическое состояние этих военных, оказавшихся в безвыходном положении. С одной стороны - беспрепятственное распространение вируса COVID-19 в армии, с другой – «колонизация» их родных в чужой стране, где даже физически не успевают решить проблему защиты собственного населения от эпидемии.
Многочисленные деморализованные азербайджанские военнослужащие даже задумываются оставить боевые позиции и перейти на армянскую сторону, прося помощи у властей Армении.
Есть также сведения, что Баку отказывается принимать находящихся в Италии своих граждан. После того, как азербайджанские официальные газеты призвали их не возвращаться домой, со стороны последних в социальных сетях стартовал флешмоб «Мы не обуза», направленный властям страны. По их словам, «они являются налогоплательщиками и полноценными гражданами страны, а не обузой». Несмотря на все это, МИД Азербайджана сразу же опровергло данную информацию, однако факты говорят о другом.
Такова нынешняя хаотичная ситуация в Азербайджане и пустые заявления вкупе с обещаниями властей больше не внушают доверия гражданам.