Ոչ մի դեպքում թույլ  մի տվեք ներքին պառակտում և թշնամանք՝ անկախ ընտրությունների արդյունքից. Վանեցյանն՝ Արցախի ընտրությունների մասին
30/03/2020 17:33
Ոչ մի դեպքում թույլ մի տվեք ներքին պառակտում և թշնամանք՝ անկախ ընտրությունների արդյունքից. Վանեցյանն՝ Արցախի ընտրությունների մասին
Վաղը մեր հարենիքի մի հատվածում` Արցախի Հանրապետությունում նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ են։ Արցախցին ձևավորելու է իշխանություն, որը պիտի շարունակի բարձրացնել երկրի անվտանգության մակարդակը և նոր հեռանկարներ բացի տնտեսական առաջընթացի ու քաղաքացիների բարեկեցության համար, Instagram-ի էջում գրել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Ես կոչ չեմ անի՝ ձայն տալ այս կամ այն թեկնածուին կամ քաղաքական ուժին, թեև շատերին ճանաչում եմ անձամբ և շատերի հանդեպ ունեմ հարգանքի մեծ զգացում։ Բայց կարևոր եմ համարում անդրադառնալ այս ընտրությունների մի շարք առանձնահատկություններին:
Նախ. արցախյան ընտրություններն անցնում են ողջ մոլորակի համար բարդագույն շրջանում։ Կոչ եմ անում՝ ընտրատեղամասերում ապահովել անվտանգության, սանիտարական զգուշության առավելագույն մակարդակ՝ ընտրական գործընթացի մասնակիցների առողջությունը չվտանգելու համար։
Եվ երկրորդ. ես դիմում եմ բոլոր թեկնածուներին, բոլոր քաղաքական ուժերին, արցախցիներին.
Ողջ քարոզարշավը հիմնականում անցավ ծրագրային բանավեճի, քաղաքական կոռեկտության, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում։ Իմ կոչն է, խնդրանքն է՝ շարունակել պահպանել փոխադարձ հարգանքը, ոչ մի դեպքում թույլ չտալ ներքին պառակտում և թշնամանք՝ անկախ ընտրությունների արդյունքից։ Թշնամու երազանքն է՝ Արցախում տեսնել պառակտում և անկայունություն։ Վստահ եմ՝ եթե ինքներս այդ նվերը չանենք հակառակորդին, նա մեզ հաղթելու որևէ տարբերակ չունի։ Իշխանություններն, ընտրություններն անցողիկ են, փոփոխվող։ Պետության շահն է անփոփոխ։ Մենք պատասխանատու ենք նաև գալիք սերունդների առաջ։
Ակնհայտ է՝ Արցախի հաջորդ նախագահը պետք է գնա լայն կոնսոլիդացիայի և Արցախի բոլոր կարող ուժերը համախմբելու ճանապարհով։ Սա այն պատմական պահանջն է, որ դրված է Արցախի հաջորդ իշխանությունների առջև։
Սիրելի՛ արցախցիներ
Ձեր ընտրությանը հետևելու են թե՛ Հայաստանում, թե՛ սփյուռքում, թե՛ աշխարհում։ Բոլորը, վստահաբար, հարգելու են ձեր ազատ ընտրությունը։ Վստահ եմ, որ Արցախը, Հայաստանը, սփյուռքը միասնաբար ի վիճակի են հաղթահարելու բոլոր մարտահրավերները։ Մեր աչքի առաջ աշխարհը փոխվում է. հիմա խիզախ գաղափարների, գրագետ ծրագրերի և միասնական աշխատանքի փուլն է։ Այս վերափոխվող իրականության մեջ Արցախը հաստատապես կգտնի իր տեղը՝ դառնալով ավելի կայուն, զարգացող, դինամիկ երկիր, ունակ՝ պաշտպանելու իր անվտանգությունը և իր շահերը ցանկացած մարտահրավերի պարագայում։

Ни в коем случае не допускать внутреннего раскола и вражды, независимо от итогов  выборов – Артур Ванецян обратился к арцахцам
30/03/2020 19:31
Ни в коем случае не допускать внутреннего раскола и вражды, независимо от итогов выборов – Артур Ванецян обратился к арцахцам
Завтра в одной части нашей Родины – Республике Арцах – президентские и парламентские выборы. Арцахец сформирует власть, которая должна продолжать повышать уровень безопасности страны и открывать новые перспективы для экономического прогресса и благополучия граждан, написал на своей странице в Instagram бывший директор Службы национальной безопасности  Арткр Ванецян.
«Я не буду призывать голосовать за того или иного кандидата или политическую силу, хотя многих знаю лично и ко многим испытываю большое уважения. Но считаю важным коснуться ряда особенностей этих выборов.
Во-первых, арцахские выборы проходят в сложнейший для всей планеты период. Призываю обеспечить на избирательных участках максимальный уровень безопасности, в том числе санитарной, чтобы не поставить под угрозу здоровье участников избирательного процесса.
И, во-вторых, я обращаюсь ко всем кандидатам, ко всем политическим силам, к арцахцам.
Вся кампания в основном прошла в атмосфере программной дискуссии, политической корректности, взаимного уважения. Мой призыв, просьба – продолжать сохранять взаимное уважение, ни в коем случае не допускать внутреннего раскола и вражды, независимо от результатов выборов. Мечта врага – видеть в Арцахе раскол и нестабильность. Уверен, что если мы сами не преподнесем этот подарок противнику, у него нет никакого шанса победить нас. Власти, выборы – преходящи, изменчивы. Неизменны лишь интересы государства. Мы ответственны также перед грядущими поколениями.
Очевидно, что следующий президент Арцаха должен пойти по пути широкой консолидации и сплочения всех обладающих потенциалом сил Арцаха. Это – то историческое требование, которое стоит перед следующими властями Арцаха.
За вашим выбором будут следить и в Армении, и в диаспоре, и в мире. Все, безусловно, будут уважать ваш свободный выбор. Уверен, что Арцах, Армения, диаспора вместе  в состоянии преодолеть все вызовы. Мир меняется на наших глазах: сейчас этап смелых идей, грамотных программ и консолидированной работы. В этой меняющейся реальности Арцах твердо найдет свое место, став более стабильной, развивающейся, динамичной страной, способной защитить свою безопасность и свои интересы при любых вызовах.