ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց անձնական տվյալների պաշտպանության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու նախագիծը
30/03/2020 15:40
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ՝ 57 կողմ, 24 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայներով, ընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ «Իմ քայլը» կողմ կքվեարկի նախագծին՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում առաջարկություններով հանդես գալով։
Պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն էլ նկատեց՝ ինքը նախագծի շուրջ հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԻՊ-ի հետ, ով նշել է, որ լուրջ վերապահումներ և անհամաձայնություններ ունի նախագծի հետ։ Բաբաջանյանն ասաց, որ դեմ է քվեարկելու նախագծին։
Հարցի քննարկման ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները նշել էին, որ դեմ են քվեարկելու նախագծին։
Վերջինս ենթադրում է արտակարգ դրութան ժամանակ անհրաժեշտության դեպքում միջամտություն իրականացնել անձնական տվյալների պաշտպնության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին։
Նախագծով նախատեսվում է հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայություններ ստացող հաճախորդների կողմից օգտագործվող ծառայության վայրը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալների հավաքագրում։
Հավաքագրվում են նաև հաճախորդի հեռախոսահամարի հետ ուղիղ կամ անուղղակի (միջնորդավորված) կապ ունեցած հեռախոսահամարները, հեռախոսային խոսակցությունը սկսելու ամսաթիվը, սկիզբը և ավարտը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալներ, իսկ հեռախոսային զանգի վերահասցեագրման կամ փոխանցման դեպքում այն հեռախոսահամարի վերաբերյալ տվյալները, որին փոխանցվել է զանգը:
Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի օպերատորի կողմից տվյալներ տրամադրելիս արգելվում է հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով հաղորդվող բովանդակության նկատմամբ ցանկացած տեսակի հսկողությունը, այդ թվում՝ հեռախոսային խոսակցությունը և ձայնային հաղորդագրությունները փոխանցելը, ձայնագրելը կամ դրանց բովանդակությունն այլ ձևով ամրագրելը:
Տվյալների մշակումն իրականացվում է բացառապես մինչև արտակարգ դրության դադարեցումը, վերացումը կամ համապատասխան միջոցառման իրականացումը դադարելը։
Սահմանված նպատակներից չբխող այլ նպատակներով կամ սահմանված կարգի խախտմամբ տվյալները մշակելը, այդ թվում. պահելը, օգտագործելը կամ տարածելը, ինչպես նաև հեռախոսային խոսակցությունը և ձայնային հաղորդագրությունները փոխանցելը, ստանալը, ձայնագրելը կամ դրանց բովանդակությունն այլ ձևով ամրագրելը, սույն օրենքով սահմանված դեպքերում և կարգով տվյալները չապանձնավորելը և չոչնչացնելը առաջացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
Ըստ նախագծի՝ փոխանցված կամ մշակված տվյալները ապանձնավորվում են, իսկ անձնավորված տվյալները ոչնչացվում են արտակարգ դրության ավարտից հետո. արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված ժամկետում և կարգով:
Բոլոր դեպքերում անձնավորված տվյալները պետք է ոչնչացված լինեն ոչ ուշ, քան արտակարգ դրությունն ավարտվելուց մեկ ամիս հետո:

Парламент Армении принял в первом чтении проект о вмешательстве в права на защиту персональных данных, свободу и конфиденциальность связи
30/03/2020 18:16
Парламент Армении принял в первом чтении пакет законопроектов о внесении поправок в законы «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной связи» соотношением голосов 57 «за», 24 «против» и 1 «воздержался».
Руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц заявила, что фракция проголосует за проект и представит предложения во втором чтении.
Депутат Арман Бабаджанян отметил, что говорил по телефону на эту тему с омбудсменом Армении, который заявил, что у него есть серьезные оговорки и несогласия по поводу данного законопроекта. Арман Бабаджанян отметил, что проголосует против законопроекта.
Фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» заявили во время обсуждения, что проголосуют против представленного проекта.
Согласно законопроекту предполагается осуществить в случае необходимости во время режима чрезвычайного положения вмешательство в права на защиту персональных данных граждан, неприкосновенность частной и семейной жизни, свободу и конфиденциальность связи.
В проекте предусматриваемся сбор необходимой информации для выяснения места услуги, используемой клиентами, которым предоставляется услуги электронных средств связи.
Собираются также данные о номерах телефонов, которые имеют прямую или косвенную (опосредованную) связь с номером телефона клиента, необходимых данных о дате, начале и конце телефонных разговоров, а в случае переадресации или передачи телефонного звонка, данные о том телефонном номере, на который передан звонок.
При предоставлении данных оператором общественной сети электронной связи запрещается контроль любого типа над переданным по электронным средствам связи содержанием, в том числе передача телефонного разговора и звукового сообщения, запись или закрепление их содержания другим способом.
Обработка данных проводится исключительно до прекращения, устранения или режима чрезвычайного положения или окончания соответствующего мероприятия.
Согласно проекту, переданные или обработанные данные не идентифицируются, а идентифицированные данные уничтожаются после окончания режима чрезвычайного положения в порядке и сроки, установленные решением правительства Армении о введении чрезвычайного положения.
Во всех случаях идентифицированные данные должны быть уничтожены не позднее, чем через месяц после окончания режима чрезвычайного положения.