Հայաստանում հավաքագրում են թոքերի օդափոխման սարքերի նախագծման, արտադրության գաղափարներ և առաջարկներ
ՀՀ բարձր տենոլոգիական արդյունաբերության Նախարարությունը հայտարարում է թոքերի օդափոխման սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության գաղափարների և առաջարկների հավաքագրման մասին:
«Որոշակի աշխատանքներ ենք տարել հասկանալու համար, թե ինչ է անհրաժեշտ և ինչպես կարելի է կորոնավիրուսի դեմ կանխարգելման պայքարում աջակցել առողջապահության համակարգի մեր գործընկերներին։ Մի քանի օր է՝ մի խումբ ինժեներների հետ ուսումնասիրվում է թոքերի օդափոխության անսարք համակարգերի՝ Հայաստանում արտադրելու հնարավորությունները» , - ֆեյսբուքյն ուղիղ եթերում հայտարարել է ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Ովքեր կարող են այս հարցում իրենց օգնությունը ցուցաբերել, իրենց փորձով կիսվել, խնդրում եմ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել այդ տեղեկատվությունը, որոնք մենք կհավաքագրենք և ինժեներական խմբի հետ աշխատանքներ կիրականացնենք», - ասաց Հակոբ Արշակյանը։

В Армении начинается процесс сбора идей и предложений для проектирования, производства аппараты ИВЛ
Министерство высокотехнологической промышленности сообщает о начале процесса сбора идей и предложений для проектирования, начала полного или частичного производства аппаратов искусственной вентиляции лёгких (аппараты ИВЛ).
«Мы провели определенные работы, чтобы понять, что необходимо и как можно посодействовать нашим коллегам из системы здравоохранения в борьбе с коронавирусом. Уже несколько дней вместе с группой инженеров изучаются возможности производства системы вентиляции легких», - сообщил в прямом эфире на своей странице в Facebook министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян.
«Тех, кто может оказать помощь в этом вопросе, поделиться опытом, просим отправить на адрес электронной почты [email protected] информацию, которую мы соберем и вместе с инженерной группой осуществим работы», - сказал Акоп Аршакян.