Թուրքիայի փորձերը հանդես գալու միջազգային իրավունքի պաշտպանի դերում և նրա կոչերը միջազգային համայնքին առավել քան սնանկ են. ՀՀ ԱԳՆ
31/03/2020 11:33
Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվող ընտրությունների վերաբերյալ հայ ժողովրդի հանդեպ այդ երկրի թշնամական քաղաքականության հերթական արտահայտությունն է, ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Հավատարիմ լինելով միջազգային փաստաթղթերի ընտրովի մեկնաբանության իր ավանդական դիրքորոշմանը՝ Թուրքիան մի կողմից վկայակոչում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, մյուս կողմից՝ անտեսում վերջիններիս՝ անմիջականորեն տարածաշրջանի երկրներին ուղղված կոչը՝ ձեռնպահ մնալու ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում որևէ թշնամական գործողություններից։ Մինչդեռ հենց նույն Թուրքիան է տասնամյակներ ի վեր ցամաքային շրջափակման ենթարկում Հայաստանի Հանրապետությանը և աջակցում է Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծվող ագրեսիվ և վայրագ գործողություններին՝ այդ թվում 2016 թ. ապրիլին:
Նույնքան անհիմն է Թուրքիայի արտգործնախարարության կողմից ԵԱՀԿ սկզբունքների և Մինսկի գործընթացի վկայակոչումը: Հիշեցնում ենք, որ 1992թ. մարտի 24-ի ԵԱՀԿ/ԵԱՀԽ այն որոշումը, որով հիմք է դրվել Մինսկի գործընթացին, հղում է կատարում Լեռնային Ղարաբաղի ընտրյալ ներկայացուցիչներին` որպես այդ գործընթացի մասնակից: Ընտրյալ ներկայացուցիչներ ունենալու համար պետք է ունենալ ընտրություններ, և այդ տեսակետից Արցախում անցկացվելիք ընտրությունները ոչ միայն չեն հակասում այլ բխում են խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից և դրա հիմքում դրված փաստաթղթերից:
Թուրքիայի փորձերը հանդես գալու միջազգային իրավունքի պաշտպանի դերում և նրա կոչերը միջազգային համայնքին առավել քան սնանկ են՝ այդ երկրի կողմից ժողովուրդների իրավունքների և հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ շարունակական ոտնձգությունների և միջազգային իրավունքի ու ժողովրդավարության նորմերը ոտնահարող ագրեսիվ քաղաքականության իրականացման լույսի ներքո», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Armenia’s MFA: Turkey's attempts to act as an international guardian of human rights are more than bankrupted in the light of its constant violations of the rights of peoples
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs issued a statement in regard to the statement of Turkey’s Foreign Ministry on the elections being held today in Artsakh.
“The statement of the Foreign Ministry of Turkey on the elections being held in Nagorno-Karabakh is yet another expression of Turkey's hostile policy towards the Armenian people.
In line with its traditional method of selective interpretation of international documents, on one hand Turkey invokes the relevant UN Security resolutions and on the other hand  ignores their call to refrain from any hostile actions in the context of Nagorno-Karabakh conflict explicitly addressed to the states in the region. While it is Turkey that has been imposing land blockade on the Republic of Armenia for decades and supporting aggressive and atrocious actions unleashed against the people of Artsakh, including in April 2016.
The reference of Turkey’s Foreign Ministry to the OSCE principles and the Minsk Process is equally groundless. We recall that the OSCE/CSCE decision of March 24, 1992, which laid a foundation for the Minsk Process, refers to the elected representatives of Nagorno-Karabakh as a participant in the process. Elections must be held to have elected representatives, and from this viewpoint, elections conducted in Artsakh don’t contradict, but derive from the logic and fundamental documents of peaceful process.
Turkey's attempts to act as an international guardian of human rights and its appeals to the international community are more than bankrupted in the light of its constant violations of the rights of peoples and territorial integrity of its neighbors and its aggressive policy which breaches the norms of international law and democracy," the statement reads.