Ինչ է նշանակում «որևէ ձևով չհրահրված» արտահայտությունը. պատասխանել է Աննա Նաղդալյանը
ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է երեկվա ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ հարցերին:
- Երեկվա ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձից հետո ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունն այն համատեքստում, որ ամբողջ աշխարհը զբաղված է ոչ թե պատերազմելով կամ պատերազմական իրավիճակներ հրահրելով, այլ կորոնավիրուսի դեմ պայքարով:
- Ինչպես գիտեք, երեկ Արտաքին գործերի նախարարությունն արդեն հանդես է եկել համապատասխան հայտարարությամբ, որով խստորեն դատապարտել է հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը լարելու ադրբեջանական այս փորձերը: Գիտեք, հրադադարի՝ որևէ կերպ չհրահրված այս խախտումը որևէ արդարացում չունի, հատկապես այն պարագայում, երբ աշխարհի բոլոր երկրների, այդ թվում՝ տարածաշրջանային բոլոր երկրների բժշկական ռեսուրսները կենտրոնացած են կորոնավիրուսի դեմ պայքարին: Եվ այս հարցի առումով կցանկանայի հղում կատարել ԱԳՆ երեկվա հայտարարությանը:
- Հայ-ադրբեջանական սահմանին մարտի 30-ին տեղի ունեցած ռազմական միջադեպի վերաբերյալ Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում կարդում ենք՝ «Հրադադարի՝ որևէ կերպ չհրահրված այս խախտումն որևէ արդարացում չունի, հատկապես այսօր, երբ աշխարհի բոլոր երկրների բժշկական ռեսուրսները մոբիլիզացված են նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում»: Ի՞նչ է նշանակում «հրադադարի որևէ կերպ չհրահրված խախտում» արտահայտությունը:
- «Որևէ ձևով չհրահրված» արտահայտությունը նշանակում է, որ հրադադարը խախտող կողմի գործողությունները որևէ ձևով պայմանավորված չեն եղել մյուս կողմի այս կամ այն գործողություններով: Այս տերմինը լայնորեն օգտագործվում է հակամարտային իրավիճակներում:
Մենք իրապես զարմացած ենք, որ մեր որոշ փորձառու փորձագետներ իրենց համար նոր են բացահայտում այս տերմինը: Միաժամանակ ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ որոշ փորձագետների մոտ միջազգայնորեն ընդունված ռազմաքաղաքական տերմինաբանության ընկալման բարդությունները պայմանավորված են միայն ներքաղաքական բնույթով:
- Պանդեմիայի օրերին ադրբեջանական ԶՈՒ դիվերսիոն ներթափանցման երկրորդ փորձի մասին (առաջինը տեղի է ունեցել մարտի 6-ին) ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնե՞լ է միջազգային կառույցներին: Եթե այո, ապա ո՞ր կառույցներին և ի՞նչ արձագանքներ են ստացվել:
- Պետք է հայտնեմ, որ ԱԳՆ ունի նման իրավիճակներում հաստատված հստակ գործիքակազմ և լավագույնս տիրապետում է այդ գործիքակազմը գործի դնելու բոլոր մեխանիզմներին:

Что означает выражение «никоим образом не спровоцированное нарушение режима прекращения огня» – ответ Анны Нагдалян
31/03/2020 18:24
Министерство иностранных дел Армении накануне, 30 марта, выступило с заявлением в связи с военным инцидентом на армяно-азербайджанской границе.
В заявлении в частности отмечается: «Это никоим образом не спровоцированное нарушение режима прекращения огня не имеет какого-либо оправдания, особенно сейчас, когда медицинские ресурсы всех стран мира мобилизованы на борьбу с новым типом коронавируса».
Пресс-секретаря МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала, что означает выражение «никоим образом не спровоцированное нарушение режима прекращения огня»:
«Выражение "никоим образом не спровоцированное" нарушение режима прекращения огня означает, что действия нарушившей режим прекращения огня стороны никоим образом не были спровоцированы, обусловлены теми или иными действиями другой стороны. Этот термин широко применяется в конфликтных ситуациях.
Мы действительно удивлены, что некоторые наши опытные эксперты лишь сейчас открывают для себя этот термин. Одновременно, с сожалением должна отметить, что у некоторых экспертов сложности восприятия международно принятой военно-политической терминологии обусловлены только внутриполитическим характером».
На вопрос, проинформировал ли МИД Армении международные структуры о предпринятой ВС Азербайджана в дни пандемии второй попытке диверсионного проникновения (первая произошла 6 марта) и какая реакция последовала, Анна Нагдалян ответила:
«Должна сообщить, что у МИД в подобных ситуациях есть четко утвержденный инструментарий, МИД наилучшим образом владеет всеми механизмами задействования этого инструментария».