Խորհրդարանն ամբողջությամբ ընդունեց անձնական տվյալների պաշտպանության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու նախագիծը
31/03/2020 22:48
Ազգային ժողովին այսօր երրորդ արտահերթ նիստից հետո միայն հաջողվեց երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ՝ 71 կողմ ձայներով, ընդունել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Նախագիծը դեռ երեկ էր առաջին ընթերցմամբ քննարկվել և ընդունվել Ազգային ժողովում, մինչդեռ այսօր՝ երկրորդ ընթերցման ժամանակ, ընդդիմությունը չմասնակցեց քվեարկությանը, իսկ իշխանական պատգամավորների քանակը՝ 65, չբավարարեց նախագծի ընդունման համար:
Դրանից հետո խորհրդարանը ևս մեկ արտահերթ նիստ գումարեց, որին, սակայն ընդդիմությունը ներկա չէր։
Վերջիններս հայտարարեցին, որ իրենց տեղեկացրել են նիստի սկսվելուց անմիջապես հետո, իսկ իրենք չէին կարող հասցնել խմբակցությանը հավաքել խորհրդարանում։
Նշենք, որ երկրորդ արտահերթ նիստի ժամանակ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց միայն խորհրդարանական մեծամասնության մասնակցությամբ։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը չմասնակցեց նաև երկրորդ ընթերցմանը։

Парламент Армении принял законопроект о вмешательстве в права на конфиденциальность и свободу коммуникации, защиту персональных данных
31/03/2020 23:31
Национальному Собранию сегодня после повторного чрезвычайного заседания удалось принять во втором и окончательном чтении законопроекты о внесении дополнений в законы «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной связи». За пакет законопроектов проголосовал 71 депутат.
Законопроект обсуждался накануне в первом чтении и был принят Национальным Собранием, однако сегодня в ходе обсуждения во втором чтении, оппозиция не участвовала в голосовании, а голоса 65 депутатов от правящего блока «Мой шаг» были недостаточны для принятия законопроекта.
После этого парламент вновь созвал внеочередное заседание, на котором оппозиционные фракции опять не присутствовали.
Фракции заявили, что парламентская оппозиция была проинформирована о заседании после его начала и не смогла обеспечить участие депутатов.
Отметим, что пакет законопроектов о внесении дополнений в законы «О правовом режиме чрезвычайного положения» и «Об электронной связи» был принят в первом чтении в ходе созванного повторного внеочередного заседания, в голосовании участвовали только представители правящего блока «Мой шаг».