Ադրբեջանում զորամասերի հրամանատարներն ուշացնում են տուրքերը
Համաձայն 2020թ. մարտի 17-ի trend.az ադրբեջանական լրատվական կայքում հրապարակված տեղեկատվության՝ «Ադրբեջանի նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը և Ադրբեջանի նախագահի ռազմական հարցերով օգնական, գեներալ-գնդապետ Մագերամ Ալիևը եղել են սահմանամերձ զորամասերից մեկում»:
Սա պաշտոնական տեղեկատվությունն է: Իսկ ավելի ստույգ՝ նշված բարձրաստիճան զինվորականներն այցելել են տվյալ զորամաս այլ նպատակով:
Ստուգայցից մի քանի օր հետո պաշտոնանկ է արվել տվյալ զորամասի հրամանատարը:
Վերջինս դեռ շատ վաղուց էր թիրախավորվել իրավապահ մարմինների կողմից, մասնավորապես այն դեպքից հետո, երբ վերադաս շտաբից ժամանած ստուգող հանձնաժողովի ղեկավարին առաջարկել էր 5000 մանաթ կաշառք, որպեսզի վերջինս թաքցնի զորամասի վառելիքաքսուկային նյութական միջոցների պակասի փաստը:
Դա Ադրբեջանի զինված ուժերում այն տարածված դեպքերից է, երբ հենց ստուգողներն են խթանում կաշառակերության զարգացումը բանակում: Բացի այդ, արդեն պաշտոնանկ հրամանատարը զորամասի կարիքների համար նախատեսված տրանսպորտային միջոցները և դիզելային վառելիքը օգտագործում էր սեփական «կալվածքների» բարեկարգման համար:
Զորամասի պայմանագրային և կրտսեր սպայակազմի մի ստվար զանգված, մարտական հերթապահության մեջ ընգրկվելու փոխարեն, իր ծառայությունն էր մատուցում «վասալ» հրամանատարի «կալվածքներում»:
Զորամասի հրամանատարի պաշտոնանկության վարկածներից է նաև ագահության հանգամանքը. վերջինս, այսպես կոչված, «կալվածատիրոջ» կարգավիճակում հայտնվել էր հենց Բաքվի բարձրաստիճան զինվորականների համաձայնությամբ և ագահության չափն անցնելով, հրաժարվել Բաքվի գեներալիտետին հայտնել իր բարեկեցության «ֆինանսական շնորհակալությունը», ինչն էլ առիթ է հանդիսացել նրա «գահավիժման» համար:

Командиры воинских частей Азербайджана задерживают дань
Согласно публикации азербайджанского информационного сайта trend.az от 17 марта 2020 года, «по поручению президента Азербайджана, верховного главнокомандующего ВС Ильхама Алиева, министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов и помощник президента Азербайджана по военным вопросам, генерал-полковник Магерам Алиев побывали в одной из передовых воинских частей».
Это официальная информация. На самом деле, указанные высокопоставленные военные посетили данную воинскую часть совсем с другими намерениями.
Через несколько дней, после проверки отстраняется от должности командир данной воинской части. Последний уже на протяжении длительного времени был взят на прицел со стороны представителей правоохранительные органов, в частности, после того, как предложил главе инспекционной комиссии, прибывшему из вышестоящего штаба, взятку в размере 5000 манатов, чтобы последний скрыл факт нехватки горюче-смазочных материальных средств воинской части.
Это один из распространенных случаев в ВС Азербайджана, когда именно проверяющие стимулируют развитие коррупции в армии. Кроме того, отстранённый командир использовал транспортные средства и дизельное топливо, предназначенные для нужд воинской части, для благоустройства собственных «поместий».
Значительная часть контрактного и младшего офицерского состава воинской части, вместо несения боевого дежурства, оказывал услугу в «поместьях вассального командира».
Одной из версий отставки командира воинской части является так же жадность. Ведь последний оказался в статусе так называемого «помещика» именно с согласия высокопоставленных бакинских военных и, перейдя черту жадности, отказался оказать финансовую благодарность бакинскому генералитету, что и послужило поводом для его «свержения».