Թրամփը ԱՄՆ-ի համար կանխատեսել է COVID-19-ի դեմ պայքարի «տանջալից երկու շաբաթ»  (Интерфакс)
ԱՄՆ-ն պետք է հաղթահարի COVID-19- ի դեմ պայքարի «տանջալից երկու շաբաթը»  նախքան այն, որ տեսանելի լինի իրավիճակի բարելավման միտումը, երեքշաբթի հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Կցանկանայի հույս ունենալ, որ ինչպես կանխատեսում են փորձագետները, և ինչպես մեզանից շատերը կանխատեսում են ... մենք թունելի վերջում կտեսնենք իրական լույս, բայց դրան նախորդում է շատ, շատ ցավալի երկու շաբաթ», - ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը ճեպազրույցի ժամանակ:
Նա նշել է, որ համաճարակի հետ կապված իրավիճակը բարելավելու համար անհրաժեշտ է հետևել COVID-19- ի դեմ պայքարի ուղեցույցներին՝ անվանելով այդ միջոցառումների պահպանումը  «կյանքի և մահվան հարց»:
Ամերիկացի առաջնորդն ընդգծել է, որ ինքը «նախկինում երբեք չի տեսել», որ աշխարհի երկրները «միասին լինեն» միասնական թշնամու դեմ պայքարում: «Մենք կհասնենք մեր ուզածին, մենք կհաղթենք, և, հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում», - հայտարարել է Թրամփը:

Трамп предрек США две "мучительные недели" в борьбе с COVID-19 (Интерфакс)
США нужно преодолеть "мучительные две недели" в борьбе с COVID-19 перед тем, как можно будет увидеть тенденцию к улучшению обстановки, заявил во вторник, 31 марта, президент Дональд Трамп.
"Хотелось бы надеяться, что как предсказывают эксперты и как предсказывают многие из нас... мы увидим настоящий свет в конце тоннеля, но этому предшествуют очень, очень болезненные две недели", - заявил Трамп на брифинге в Белом доме по коронавирусу.
Он отметил, что для улучшения ситуации с эпидемией необходимо придерживаться руководящих принципов по борьбе с COVID-19, назвав соблюдение этих мер "вопросом жизни и смерти".
Американский лидер подчеркнул, что "никогда ранее не видел", чтобы страны мира настолько "держались вместе" в борьбе против единого врага. "Мы добьемся (своего - ИФ), мы победим - и, надеюсь, это произойдет за относительно короткий период времени", - заявил Трамп.