ԵԱՏՄ երկրները պանդեմիայի պատճառով արգելելու են հնդկաձավարի և սխտորի արտահանումը (Интерфакс)
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիան 10-ն օր հետո սահմանելու է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներից արտահանման արգելք՝ մթերային ապրանքների առանձին տեսակների համար, ասված է հանձնաժողովի կայքում զետեղված ԵՏՀ-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Սահմանափակման տակ են ընկնելու սոխը, սխտորը, շաղգամը, բրինձը, հնդկաձավարը, կորեկը, ալյուրը, հնդկաձավարից պատրաստի սննդային ապրանքները, արևածաղկի սերմերը և մանրացված հատիկաընդեղենը:
ԵՏՀ Խորհրդի որոշումը (որն ընդունվել է մարտի 31-ին կայացած նիստում) ուժի մեջ կմտնի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կայքում հրապարակման օրվանից 10 օր հետո, նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ: Արգելքը կգործի մինչև հունիսի 30-ը:
«Արգելքի սահմանումը թույլ կտա բնակչությանն ապահովել բավարար քանակությամբ նման ապրանքներով՝ սանիտարահամաճարակային իրավիճակի սրման ժամանակ», - ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Սա ԵՏՀ-ի կողմից ձեռնարկված սահմանափակող միջոցների երկրորդ փաթեթն է՝ կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված: Առաջինը վերաբերում էր ԵՏՄ-ից դուրս անձնական պաշտպանիչ սարքավորումների, ախտահանիչ միջոցների, բժշկական արտադրանքի և նյութերի արտահանման արգելքին:

Страны ЕАЭС запретят экспорт гречки и чеснока из-за пандемии (Интерфакс)
Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) через 10 дней вводит запрет на вывоз из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС), куда входит и Россия, отдельных видов продовольственных товаров, сообщается в пресс-релизе ЕЭК, размещенном на сайте Комиссии.
Под ограничение подпадают репчатый лук, чеснок, репа, рожь, рис, гречиха, просо, крупа, мука грубого помола и гранулы из зерна злаков, обрушенное гречневое зерно, готовые пищевые продукты из гречки, дробленые и недробленые соевые бобы и семена подсолнечника.
Решение Коллегии ЕЭК (принято на заседании 31 марта) вступит в силу через 10 дней с даты его публикации на сайте Евразийской экономической комиссии, уточняется в пресс-релизе. Запрет будет действовать до 30 июня.
"Введение запрета позволит обеспечить население достаточным количеством таких товаров во время обострения санитарно-эпидемиологической обстановки", - говорится в пресс-релизе.
Это второй пакет ограничительных мер, которые принимает ЕЭК в связи с распространением коронавируса. Первый касался запрета на вывоз за пределы ЕАЭС широкой номенклатуры средств индивидуальной защиты, дезинфицирующих средств, медицинской продукции и материалов.
Кроме того, ЕЭК приняла решение об обнулении импортных пошлин на медицинские товары, ввозимые для предупреждения и предотвращения распространения коронавирусной инфекции. Эта мера будет действовать до 30 сентября 2020 года.