«British Airways»-ն աշխատանքից հեռացնելու է 36 հազար աշխատակցի
«British Airways» ավիաընկերությունը թռիչքների մեծ մասը չեղյալ հայտարարելու պատճառով անձնակազմի 36 հազար անդամի հեռացնելու է աշխատանքից, հայտնում է BBC-ն:
«Unite union» արհմիության հետ դրա շուրջ բանակցությունները տևել են ավելի քան մեկ շաբաթ, կողմերը համաձայնության են եկել հիմնական հարցերի շուրջ, մնում է քննարկել որոշ մանրամասներ:
Ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ անձնակազմի անդամների, օդային անձնակազմի, ինժեներների, ինչպես նաև գլխամասային գրասենյակի աշխատողների մինչև 80%-ը կդադարի աշխատել, սակայն ոչ ոք աշխատանքից չի հեռացվի:
Մասնավորապես, Գեթվիկ և Լոնդոն Սիթի օդանավակայաններում աշխատող բոլոր աշխատակիցների աշխատանքը, որտեղ փոխադրողը սառեցրել է իր գործունեությունը մինչև ճգնաժամի ավարտը, կդադարեցվի:
Հեռացման պահին աշխատողները կստանան աշխատավարձի մի մասը` կառավարության կողմից հաստատված սխեմայի համաձայն, աշխատավարձի մինչև 80%-ը, բայց ամսական ոչ ավելի, քան 2500 ֆունտ (3100 դոլար):

British Airways отстранит 36 000 сотрудников от работы
Авиакомпания British Airways из-за отмены большинства рейсов отстранит от работы 36 000 сотрудников, сообщает BBC. Переговоры об этом с профсоюзом Unite union продолжаются больше недели, стороны в целом договорились по основным вопросам, осталось обсудить некоторые детали.
По условиям соглашения до 80% членов экипажей, наземного персонала, инженеров и сотрудников головного офиса будут отстранены от работы, но никого не уволят. В частности, под отстранение попадут все сотрудники, работающие в аэропортах Гэтвик и Лондон-Сити, где перевозчик заморозил свою деятельность до конца кризиса.
На время отстранения сотрудники будут получать часть зарплаты по схеме, утвержденной правительством, до 80% от зарплаты, но не более 2500 фунтов ($3100) в месяц.