«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ծննդատունն ու պոլիկլինիկան կշարունակեն բնականոն աշխատելը. Նախարար
Ապրիլի 1-ի ընթացքում իրականցվել է կորոնավիրուսի 328 թեստավորում, որից 92 դրական արդյունք է ցույց տվել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Դրանց կեսից ավելին մեզ ի սկզբանե հայտնի անձինքն են, որոնք եղել են կամ մեկուսարանում, կամ ինքնամեկուցման վայրում, կամ շփման մեջ նախկինում հաստատված դեպքերի հետ։ Կան նաև նոր օջախներ, հատկապես բերովի՝ դրսից մեր հայրենակիցների միջոցով, որոնք,մեր կարծիքով, բավական վաղ են հայտնաբերվել։ Նրանց շփման շրջանակը, թեև հիմա պարզվում է, սակայն, մեր կարծիքով, այդքան էլ լայն չէ», - ասաց նա:
Նախարարի խոսքով՝ 16 հյուրանոցային համալիր և հանգստյան տներում քաղաքացիներ են, որոնց մի մասը դրական, բայց թեթև ընթացք ունեցող հիվանդությամբ են, մյուս մասը ուղղակի կոնտակտավորներ են։
Նախարարը նշեց, որ 9 բժշկական կենտրոն ամբողջությամբ ներգրավված է հիվանդության դեմ պայքարի գործում, որից ամենամեծը՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչը», այսօր կամ վաղը իր վրա կվերցնի ամենամեծ բեռը։
Թորոսյանը նկատեց, որ այս դեպքում խոսքը միայն ստացիոնար մասնաշենքին է վերաբերում, իսկ ԲԿ-ի ծննդատունն ու պոլիկլինիկան կշարունակեն բնականոն աշխատանքները, քանի որ հեռու են գտնվում կենտրոնական մասնաշենքինց և այնտեղ վարակի տարածման վտանգ չկա։

Only main building of Surb Grigor Lusavorich medical center to be used for coronavirus patients, maternity house and policlinics to continue operating
02/04/2020 13:12
On April 1 328 coronavirus tests were implemented of which 92 gave positive results, health minister Arsen Torosyan told the reporters today.
“The majority of them were in isolation or self-isolation. We also have new cases brought by our compatriots from abroad. We have revealed them quite early. The circle of their contacts is being clarified,” he said.
The minister said citizens with mild symtoms have been located in 16 hotel complexes and guest houses.
Torosyan stressed that 9 medical centers are fully engaged in treatment of coronavirus patients and added that the biggest medical center in Armenia – Surb Grigor Lusavorich – will either today or tomorrow take the biggest burden on it.
Torosyan said only the stationary building will be used, the maternity house and policlinics will continue operating as usual as they are far from the central building and there is no threat of spread of the virus there.