Գալու է մի պահ, երբ առողջապահական համակարգը զբաղվելու է միայն միջին ծանրության պացիենտնորով և թեթև սիմպտոմներ ունեցողներին խորհուրդ է տրվելու բուժվել տանը. Թորոսյան
02/04/2020 15:17
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ հարցին, թե որ դեպքում առողջապահության նախարարությունը կսկսի զբաղվել միայն միջին ծանրության դեպքերով.
«Կա նման կետ, երբ կասենք, որ այլևս հնարավոր չէ գնալ, օրինակ, ցանկացած նոր դեպքի հետևից՝ գտնելու, թե նա որտեղից է առաջացել ու ում հետ է շփվել, բայց մենք դեռ հեռու ենք այդ կետից և մեր խնդիրն է այդ կետն այնքան հեռացնել, որ երբեք չհասնենք դրան։
Բայց, եթե դա հնարավոր չլինի անել հիմնականում օբյեկտիվ պատճառներով, որովհետև վիրուսը հաճախ տարածվում է ասիմպտոմ եղանակով և դժվար է լինում հայտնաբերել բոլոր կոնտակտներին կամ բոլոր հիվանդներին, ապա գալու է մի պահ, երբ առողջապահական համակարգը զբաղվելու է միայն միջին ծանրության պացիենտնորով և թեթև ծանրության պացիենտներին պարզապես խորհուրդ է տրվելու բուժվել տանը։ Նման մոտեցում որդեգրել են աշխարհի շատ երկրներ։ Մեր խնդիրն է չհասնել այդ կետին և ոչ թե սպասել դրան», - ասաց նախարարն՝ ընդգծելով, որ այս պահին ամբողջ ջանքերը գործադրվում են նման իրավիճակների չհասնելու համար:

Арсен Торосян: Наступит момент, когда здравоохранительная система будет заниматься больными средней степени тяжести и советовать пациентам с легкой формой COVID-19 лечиться дома
02/04/2020 16:54
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян обратился сегодня в ходе встречи с журналистами к вопросу, в каком случае министерство здравоохранения начнет заниматься только случаями средней степени тяжести COVID-19.
«Мы можем достичь пика, когда, к примеру, больше невозможно проследить за каждым новым случаем, найти источник заражения, круг контактировавших лиц. Но мы пока далеки от этой точки и наша задача в том, чтобы отдалить ее настолько, чтобы никогда не достичь.
Но если этого не удастся добиться, в основном, по объективным причинам, поскольку вирус часто распространяется без симптомов и сложно обнаружить все контакты или всех больных, то наступит момент, когда здравоохранительная система будет заниматься больными средней степени тяжести и советовать пациентам с легкой формой COVID-19 лечиться дома.
Такой подход применяют во многих странах мира. Наша задача в том, чтобы не достичь этого пика», - сказал министр, подчеркнув, что в настоящее время прилагаются все усилия, чтобы избежать подобной ситуации.