Կառավարության կողմից տրամադրվող աջակցությունն այն ծավալների չէ, որ կարողանա չեզոքացնել տնտեսական աղետի հետևանքները. տնտեսագետ
02/04/2020 18:04
Կորոնավիրուսի հետևանքով տնտեսական անկում է սպասվում ոչ միայն Հայաստանի, այլև համաշխարհային տնտեսությունում, և եթե մարտի սկզբներին կանխատեսում էինք, որ ընդամենը մի քանի տոկոսով ցածր տնտեսական աճ կունենանք, հաշվի առնելով պրոցեսների երկարաձգվելը՝ գնահատականները հուսադրող չեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանը:
«2020 թվականին համաշխարհային տնտեսությունն անկում է ապրելու, աշխարհի մակարդակով ավելի փոքր ՀՆԱ ենք ունենալու, քան ունեցել ենք 2019 թվականին: Այս իրավիճակը բավականին մոտ է 2008-2009 թթ. Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին: Հայաստանի համար տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները շատ ավելի ցավոտ են լինելու: Պատճառն այն է, որ մեր երկիրը փոքր է և ավելի թույլ՝ դիմակայելու նման տատանումներին: Իրականում պատրաստված էլ չէինք դիմակայելու նման անսպասելի գործընթացներին, նման տնտեսական աղետին», - նշեց տնտեսագետը:
Կառլեն Խաչատրյանի խոսքով՝ որքան էլ չցանկանանք հոռետեսական կանխատեսումներ անել, անհրաժեշտ է իրավիճակին ռեալ գնահատական տալ: Սա կարևոր է ժամանակին կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար:
Հարցին՝ կառավարության կողմից բավարա՞ր քայլեր են իրականացվում՝ հնարավորինս մեղմելու տնտեսական աղետի հետևանքները, մեր զրուցակիցը նկատեց.
«Կառավարության կողմից, անշուշտ, որոշակի քայլեր ձեռնարկվում են, սակայն դրանք բավարար չեն: Վերջին օրերին փաստացի ութ միջոցառում է առանձնացվել՝ չորսն ուղղված ֆիզիկական անձանց, մյուս չորսը՝ բիզնեսին: Սակայն, եթե անկեղծ լինենք, բիզնեսին և ֆիզիկական անձանց տրմադրվող աջակցությունն այն ծավալների չէ, որ կարողանա չեզոքացնել տնտեսական աղետի հետևանքները: Կառավարության ցուցաբերած աջակցությունը կարող է բավարարել ընդամենը մարդկանց գոյատևելուն, շատ մինիմալ կենսական կարիքներ հոգալուն:
Իհարկե, եթե կառավարությունը որևէ քայլ չձեռնարկեր, շատ ավելի վատ կլիներ, սակայն մյուս կողմից էլ՝ այնպես չէ, որ այս ծրագրերն իրավիճակն արմատապես փոխելու են և կանգնեցնելու տնտեության գահավիժումը»:

Предоставляемый бизнесу и физическим лицам объем помощи недостаточен для нейтрализации последствий экономической катастрофы – экономист
02/04/2020 19:43
Экономический спад из-за пандемии коронавируса ожидается не только в Армении, но и в мировой экономике, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Карлен Хачатрян.
Как отметил экономист, если в начале марта прогнозировалось, что экономический рост будет ниже лишь на несколько процентов, то учитывая то обстоятельство, что процессы затягиваются, оценки не обнадеживают.
«В 2020 году мировую экономику в нынешнем году ожидает глобальны спад, ожидается снижение мирового ВВП. Эта ситуация довольно близка к финансово-экономическому кризису 2008-2009гг. Для Армении последствия экономического кризиса будут более болезненными. Причина в том, что наша страна маленькая и более слабая, чтобы противостоять подобным потрясениям. В действительности, мы и не были подготовлены к противостоянию таким неожиданным процессам, подобной экономической катастрофе», - отметил экономист.
По словам Карлена Хачатряна, как бы мы не избегали пессимистических прогнозов, необходимо реально оценить ситуацию. Это важно, чтобы предпринять своевременно превентивные меры.
На вопрос, предпринимаются ли правительством достаточные шаги, для возможного смягчения последствий экономической катастрофы, экономист ответил:
«Несомненно, со стороны правительства предпринимаются определенные шаги, однако они недостаточны. В последние дни фактически были утверждены восемь мероприятий – четыре направлены на поддержку физических лиц, остальные четыре – на поддержку бизнеса.
Однако если быть честным, то предоставляемый бизнесу и физическим лицам объем помощи недостаточен для нейтрализации последствий экономической катастрофы. Оказанное правительством содействие может удовлетворить лишь минимальные насущные потребности, существование людей.
Конечно, если бы правительство не предприняли каких-то шагов, было бы намного хуже, однако с другой стороны, нельзя сказать, что эти программы ключевым образом изменят ситуацию и остановят стагнацию экономики», - сказал Карлен Хачатрян.