Բագրատաշենի անցումային կետում աշխատանքներ են տարվում կուտակումները նվազեցնելու ուղղությամբ. ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մարտ ամսվա ընթացքում եղանակային պայմաններով պայմանավորված՝ Վերին Լարսի անցակետը հիմնականում եղել է փակ: Սրա հետևանքով առաջացել են Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ կամ երրորդ երկրներ փոխադրվող ապրանքներ տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների զգալի կուտակումներ:
Դրանք առաջացել են ինչպես Հայաստան-Վրաստան սահմանի Բագրատաշենի անցումային կետում առկա մոտ 800 բեռնատարներից, այնպես էլ՝ Վրաստանի տարածք արդեն իսկ հասած ավտոմեքենաներից: Տվյալ տրանսպորտային միջոցները ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ այլ երկրներում հաշվառված ավտոմեքենաներ են:
Վրաստան-ՌԴ Վերին Լարսի անցակետի բացվելուց հետո այն ինտենսիվ աշխատում է: Վրաստանի համապատասխան մարմինները կազմում են 30-ական ավտոմեքենաներից կազմված շարասյուներ և մի քանի ժամ պարբերականությամբ կազմակերպում դրանց փոխադրումը Վրաստանի տարածքով համապատասխան ուղեկցմամբ՝ մինչև Վերին Լարսի անցումային կետ:
ՀՀ մաքսային մարմինները 24/7 ռեժիմով օպերատիվ կապի մեջ են գտնվում Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմինների գործընկերների հետ և աշխատանքներ են տարվում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի տարածքում առկա կուտակումները նվազեցնելու և ծագող խնդիրներն օպերատիվ կարգավորելու ուղղությամբ։
Ներկա պահին դեպի Վերին Լարսի անցակետ տանող Վրաստանի տարածքով անցնող ճանապարհը փակվել է եղանակային անբերանպաստ պայմանների պատճառով։

На пропускном пункте «Баграташен» ведутся работы по сокращению скопления автомобилей – КГД Армении
Комитет государственных доходов (КГД) Армении сообщает, что в марте в связи с погодными условиями КПП Верхний Ларс в основном был закрыт. В результате этого образовалось значительное скопление транспортных средств, перевозимых из Армении в страны-члены ЕАЭС или в третьи страны.
На пропускном пункте «Баграташен» на границы Армения-Грузия скопилось 800 грузовых автомобилей и также автомобили, уже прибывшие на территорию Грузии. Данные транспортные средства зарегистрированы как в Армении, так и в других странах. После открытия КПП «Верхний Ларс» на границе Грузия-РФ он начал интенсивно работать. Соответствующие органы Грузии составляют колонны по 30 автомобилей и с периодичностью в несколько часов организуют их переезд через территорию Грузии в соответствующем сопровождении до переходного пункта Верхнего Ларса.
Таможенные органы Армении в режиме 24/7 находятся в оперативной связи с коллегами из соответствующих органов Грузии и Российской Федерации. Ведутся работы по сокращению скопления автомобилей как на территории Армении, так и на территории Грузии и по оперативному урегулированию возникающих проблем.
В настоящее время дорога через Грузию, ведущая к КПП Верхний Ларс, закрыта по причине неблагоприятных погодных условий.