«Փաստ». Իշխանության կենտրոնական համակարգը չի կարողանում բացարձակ վերահսկողություն իրականացնել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Պետական ապարատում կարևոր գործընթացներից մեկը՝ պետական գնումների իրականացումը, գրեթե բոլոր իշխանությունների և կառավարությունների համար եղել են ու կան ռիսկային։ Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ գնումների վերահսկման համար ներդրվում են (նախկինում էլ ներդրվել են) բավականին լուրջ գործիքակազմեր, սակայն, ինչպես հայտնում են տարբեր աղբյուրներ, այդ գործընթացը հաճախ շարունակում է մնալ լիարժեք վերահսկողությունից դուրս։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ գործող կառավարության համար իսկական գլխացավանք է դարձել հատկապես մարզպետարաններում իրականացվող գնումների գործընթացը։ Բանն այն է, որ իշխանության կենտրոնական համակարգը չի կարողանում բացարձակ վերահսկողություն իրականացնել:
Հիմնական խնդիրը կապված է մեկ անձից կատարվող գնումների հետ, որոնք շատ հաճախ իրականացվում են նույն անձանցից: Ասել, թե այդ բոլոր գնումներում կա կոռուպցիա, ճիշտ չի լինի, սակայն երևույթն ինքնին բավական ռիսկային է»:

«Паст»:  Центральной власти не удается осуществлять абсолютный контроль
Газета «Паст» пишет, что один из важнейших процессов в государственном аппарате – осуществление государственных закупок – был и остается рискованным практически для всех властей и правительств. Учитывая это обстоятельство, для контроля за закупками и в прошлом, и сейчас внедрен довольно серьезный инструментарий, однако, как передают наши источники, этот процесс продолжает оставаться часто вне полноценного контроля.
По сведениям издания, для действующей власти настоящей головной болью стал особенно процесс закупок в областных администрациях. Дело в том, что центральная власть не может осуществлять абсолютный контроль.
«Основная проблема связана с закупками из одного источника, которые очень часто проводятся у одного и того же лица. Нельзя сказать, что во всех этих закупках есть коррупция, однако это явление содержит в себе довольно большие риски», - пишет газета.