«Մեդսինթեզ» ձեռնարկությունը բանակցություններ է վարում կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Տրիազավիրին» դեղամիջոցը Հայաստան մատակարարելու վերաբերյալ (ТАСС)
03/04/2020 13:59
Ռուսական  «Տրիազավիրին» դեղամիջոցի խմբաքանակը, որը Չինաստանում կորոնավիրուսի բուժման փորձարկում է անցնում, մատակարարվել է Թուրքմենստան: Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է դեղամիջոցն արտադրող «Մեդսինթեզ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Պետրովը:
Դեղամիջոցն ուղարկվել է Չինաստան՝ որպես մարդասիրական օգնություն: Այնտեղ այն փորձարկվում է կորոնավիրուսի բուժման համար:
«Մենք դեղամիջոցը մատակարարել ենք  Թուրքմենստան: Սա մարդասիրական խմբաքանակ չէ, միջոցներ են հատկացվել, և նրանք գնել են այն իրենց համար: Խմբաքանակը մեծ էր՝ մոտ 2 հազար փաթեթ», - ասել է Պետրովը:
Նա հավելել է, որ ներկայումս բանակցություններ են ընթանում Հայաստանին մատակարարելու վերաբերյալ:
«Տրիազավրինը»՝ ազոլոազինների ընտանիքի ուղիղ ազդեցության ռուսական հակավարակային դեղամիջոց է: Ըստ մշակողների, այն արդյունավետ է գրիպի 15 տեսակի դեմ:

Предприятие «Медсинтез» ведет переговоры о поставке в Армению российского препарата «Триазавирин» против коронавируса
03/04/2020 13:42
Партия российского препарата «Триазавирин», который проходит в Китае тестирование на лечение коронавируса, поставлена в Туркменистан. Об этом сообщил ТАСС председатель совета директоров предприятия «Медсинтез», на котором производится лекарство, Александр Петров.
Препарат был отправлен в Китай в качестве гуманитарной помощи. Там его испытывают на лечение коронавируса.
«Мы поставили препарат в Туркменистан. Это - не гуманитарная партия, были выделены средства, и они купили для себя. Партия была большая, около 2 тыс. упаковок. В каждой упаковке 20 капсул», - сказал Петров.
Он добавил, что на данный момент ведутся переговоры о поставках в Армению.
«Триазавирин» - российский противовирусный препарат прямого действия семейства азолоазинов. По заявлению разработчиков, он эффективен против 15 видов гриппа.