Կորոնավիրուսով վարակի դեմ Վրաստանի պայքարն անսպասելիորեն հաջող էր. Foreign Policy
Կորոնավիրուսով վարակի դեմ Վրաստանի պայքարն անսպասելիորեն հաջող էր, գրում է ամերիկյան «Foreign Policy»-ն՝ պատմելով այն երկրների մասին, որոնք հասել են որոշակի արդյունքների՝ այս գլոբալ մարտահրավերին դիմակայելու հարցում:
«Թայվանի, Կանադայի, Հարավային Կորեայի, Վրաստանի և Իսլանդիայի օրինակները ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսը հնարավոր է դադարեցնել», - ասվում է հոդվածում:
Հեղինակները նշում են, որ որոշ երկրների հաջողությունները բավականին անսպասելի էին, գրում է «Sputnik-Վրաստան»-ը:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Վրաստանը փոքր երկիր է մի տնտեսությամբ, որը ծանր վիճակում է, այն սկսել է լուրջ միջոցներ ձեռնարկել դեռ փետրվարի վերջից, ներառյալ` դպրոցների փակումը և ախտորոշման թեստերի անցկացումը», - ասվում է հոդվածում:
Այս երկրում դեռ ոչ ոք չի մահացել կորոնավիրուսից:
Կառավարական stopcov.ge կայքում հրապարակված վերջին տվյալների համաձայն՝ Վրաստանում COVID-19 ախտորոշվել է 148 մարդու մոտ, ապաքինվել է 26 հիվանդ: Կարանտինում կա 5550 մարդ, հիվանդանոցում բժիշկների հսկողության տակ է 281 մարդ:
Կորոնավիրուսային պանդեմիայի հետ կապված, Վրաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել և կարանտին մտցվել ամբողջ երկրում: Մարտի 31-ից ժամը 21:00-ից 06:00-ը գործում է պարետային ժամ:
Հասարակական տրանսպորտի, ներառյալ մետրոյի, աշխատանքն ամբողջովին դադարեցված է: Բոլոր քաղաքների մուտքերի և ելքերի մոտ տեղակայված են ճանապարհային անցակետեր՝ քաղաքացիների տեղաշարժը վերահսկելու համար:

Борьба Грузии с коронавирусной инфекцией оказалась неожиданно успешной - Foreign Policy
Борьба Грузии с коронавирусной инфекцией оказалась неожиданно успешной, пишет американское издание Foreign Policy, рассказывая о тех странах, которые добились определенных результатов в противостоянии этому глобальному вызову.
«Примеры Тайваня, Канады, Южной Кореи, Грузии и Исландии указывают, что коронавирус можно остановить», - говорится в статье.
Автор отмечает, что успех некоторых стран оказался довольно неожиданным, пишет «Sputnik-Грузия».
«Несмотря на то, что Грузия маленькая страна с экономикой, которая в сложном положении, она начала принимать серьезные меры в конце февраля, в том числе, были закрыты школы и проведены диагностические тесты», - говорится в статье.
В этой стране от коронавируса еще никто не умер.
Согласно последним данным, опубликованным на правительственном сайте stopcov.ge, COVID-19 в Грузии диагностирован у 148 человек, 26 пациента выздоровели. В карантине находятся 5 550, в стационаре под наблюдением медиков 281 человек.
В связи с пандемией коронавируса в Грузии объявлено чрезвычайное положение и введен карантин на всей территории страны. С 31 марта действует комендантский час с 21:00 до 06:00.
Полностью приостановлена работа общественного транспорта, включая метро. На въездах и выездах во все города установлены блокпосты для контроля передвижения граждан.