Վարչապետն էմոցիոնալ է արտահայտվել, սակայն հիվանդացության դեպքերի նվազումը չպետք է ավելորդ ոգևորություն առաջացնի. Սերգեյ Բագրատյան
06/04/2020 13:48
Իհարկե, ուրախալի է, որ կորոնավիրուսով նոր վարակված ընդամենը 11 հիվանդ ունենք, բայց դինամիկային պետք է հետևել նաև վաղը և հաջորդող մյուս օրերին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ուղիղ եթերում հայտնած այն մտքին, որ եթե առաջիկա շաբաթվա ընթացքում պահպանենք պարետատան սահմանափակումները, երկուշաբթի օրվանից հնարավոր կլինի մտածել ռեժիմների թուլացման և բնականոն կյանքին վերադառնալու մասին:
«Եթե կունենանք ավարտուն փուլ, այսինքն՝ հիվանդությունների նոր դեպքեր չեն գրանցվի, միայն դրանից 4-5 օր հետո կարելի է մտածել կյանքն աստիճանաբար բնականոն հուն վերադարձնելու մասին: Այսօրվա 11 դեպքն ուրախալի լուր է, սակայն սա չպետք է ավելորդ ոգևորություն առաջացնի: Պետք է ուշադիր լինել: Հավանաբար վարչապետն ուրախությունը փորձել է կիսել: Դա հասկանալի է. նա էմոցիոնալ է արտահայտվել, տա Աստված, որ նրա լավատեսությունն իրականություն դառնա:
Սակայն, կրկնում եմ, ամեն դեպքում պետք է շատ զգույշ լինել, որովհետև աշխարհում հիվանդացության տեմպերը մեկ իջնում, մեկ բարձրանում են: Պետք է չշտապենք, որպեսզի շտապելուց սխալ թույլ չտանք», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Անդրադառնալով կորոնավրուսի՝ տնտեսությանը հասցրած վնասներին, պատգամավորը նկատեց.
«Բնականաբար, կուզենք, որ տնտեսությունն օր առաջ վերականգնվի, բայց նաև խնդիր ունենք: Դիլեման ո՞րն է. առողջապահություն և տնտեսություն, այսինքն՝ եթե մենք ուշաիր չլինենք առողջապահությանը, կորուստներ կունենանք տնտեսությունում և հակառակը:  Տնտեսությունում խնդիրներ ուեննալով՝ չենք կարողանա ֆինասավորել առողջապահական ոլորտը: Այս դիլեման պետք է կարողանալ զուգահեռ լուծել», - նշեց Սերգեյ Բագրատյանը՝ կրկին շեշտելով, որ տնտեսական կոլլապսը կարող է բերել առողջապահական կռախի:

Unnecessary optimism may harm: PAP deputy on Armenian PM’s statement about possibility to return to regular life
06/04/2020 14:16
The 11 new cases of coronavirus are inspiring hope, but it is necessary to follow the dynamics tomorrow, the day after it and the following days too, deputy from Prosperous Armenia faction Sergey Bagratyan told Aysor.am, referring to the idea voiced by Armenia’s PM about possibility to return to regular life from Monday if the restrictions of Commandant’s office be followed during the week.
“It is possible to think about returning the regular pace of life in only 4-5 days after new cases are not being recorded. Today’s 11 cases are a good news, but it should not raise unnecessary enthusiasm. It is necessary to be cautious. Probably the PM tried to share his delight, it is clear, he is emotional, let God bring his optimism to reality,” the deputy said, warning again that it is necessary to be very cautious taking into consideration that the tempos of the disease in the world are reducing and then growing again.
“We must not hurry not to make a mistake,” he said.
Referring to the damages coronavirus caused to economy, the deputy said, “Naturally we would like the economy to restore a day earlier but we have an issue. What is the dilemma? Healthcare and economy. I mean if we do not pay necessary attention to the healthcare, we will have losses in the economy and the opposite, having issues in the economy we will not manage to fund the healthcare sector. This dilemma must be settled in parallel,” Bagratyan said, adding that the economic collapse may result in collapse of the healthcare.