Քաղավիացիայի ոլորտում կան խնդիրներ, հայկական ավիաընկերությունները զրկվել են Եվրոպա չվերթ կատարելու իրավունքից. Փաշինյան
06/04/2020 21:42
Քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում կան խնդիրներ, հայկական ավիաընկերությունները զրկվել են Եվրոպա չվերթ կատարելու իրավունքից, Facebook-ի ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ստւոգումները, որոնց արդյունքով ի հայտ են եկել խախտումներ, կատարել են Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալության մասնագետները։
«Երկար տարիներ հայաստանյան գրանցումով ինքնաթիռներն աֆրիկյան երկրներում ներգրավված են եղել ապօրինի գործունեության մեջ, զենքերի վաճառքի մեջ և դա կապ է ունեցել հայաստանյան կոռումպացված շրջանակների հետ։ Երկար տարիներ այդ ամեն ինչը թաքցվել է , նաև ավիացիայի պաշտոնյաների կողմից կոռուպցիոն պատճառներով թաքցվել է Տաթևիկ Ռևազյանից և կառավարությունից», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ տխուր չէ այդ փաստի համար։
«Սրանով մենք գիծ կքաշենք և կհասկանանք, որ ավիացիոն կառավարման այն պատկերացումները, որ երկար տարիներ եղել են, անընդունելի են, և մեր ավիացիան պետք է համապատասխանի բարձր չափանիշներին», - ասաց վարչապետը։

В сфере гражданской авиации есть проблемы, армянские авиакомпании лишены права полетов в Европу – Никол Пашинян
06/04/2020 22:08
В сфере гражданской авиации есть проблемы, армянские авиакомпании лишены права осуществлять полеты в Европу, заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Проверки, в результате которых были выявлены нарушения, проведены специалистами Европейского агентства по безопасности полетов (EASA).
«На протяжении долгих лет самолеты с армянской регистрацией были вовлечены в незаконную деятельность в африканских странах, в торговлю оружием и это было связано с армянскими коррумпированными кругами. Все это скрывалось в течение долгих лет, по коррупционным причинам, это скрывалось должностными лицами авиации также от Татевик Ревазян и правительства», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что не опечален этим фактом.
«Этим мы подведем черту и поймем, что те представления об авиационном управлении, которые существовали долгие годы, неприемлемы. Наша авиация должна соответствовать высоким стандартам», - сказал премьер.