Արցախում արձանագրվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը
Արցախի առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ նախորդ օրը ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների հետազոտության արդյունքներն այսօր ստացվել են, մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական, հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
«Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ վերջինս ապրիլի 2-ին առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորումում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ից՝ «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ քաղաքացին, որը թեստավորվել է, եղել է ՀՀ-ից վերադարձող քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխված է եղել նույն բուժմիավորում՝ բռոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ առնչված բոլոր քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացել են՝ թվով 17 քաղաքացի: Այդ քաղաքացիներն այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի Համաճարակաբանության և հիգենիայի կենտրոնը նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ է իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ հեռավորության վրա, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ-ի վրա:
Վերոնշյալ բնակավայրը քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք անում հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով», - հայտնում են տեղեկատվական շտաբից:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին Արցախում նախատեսված է անցկացնել նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը:
Մարտի 31-ին կայացած համապետական ընտրությունների արդյունքներով նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չէր հավաքել անհրաժեշտ ձայների քանակը և երկրորդ փուլ էին անցել թեկնածուներ Արայիկ Հարությունյանն ու Մասիս Մայիլյանը:

В Арцахе подтвержден первый случай коронавируса
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что сегодня получены результаты исследования двух отправленных накануне в Армению образцов, один из двух тестов на коронавирус – положительный, передает информационный штаб Арцаха.
«В связи с подтвержденным случаем, считаем нужным напомнить, что утром 2 апреля пациент был доставлен на машине "Скорой помощи" в медицинское объединение Кашатага и изолирован, поскольку вернулся в Арцах из Армении – из населенного пункта, считающегося "очагом вируса". Второй протестированное лицо – соседка вернувшегося из Армении гражданина, которая 4 апреля была доставлена в то же медучреждение с другой проблемой – симптомами бронхита.
Принимая во внимание то обстоятельство, что гражданин после возвращения в Арцах из Армении находился в селе Мирик Кашатагского района, в предыдущие дни все контактировавшие с ним граждане – 17 человек из соображений безопасности самоизолировались. У этих граждан в данный момент нет никаких симптомов.
Центр эпидемиологии и гигиены Арцаха после уточнения круга возможных контактов с ним несколько дней назад провел необходимые дезинфекционные работы в частных домах самоизолировавшихся граждан.
Отметим, что населенный пункт расположен в 39 км от областного центра и в 89 км от столицы. После изоляции гражданина вышеупомянутый населенный пункт находился под надзором.
Во избежание ложных и непроверенных сведений вновь призываем следить только за официальной информацией, которая представляется информационным штабом межведомственной комиссии, координирующей работы по предотвращению распространения коронавируса», - говорится в сообщении.