2019-ին Հայաստանին ԱՄՆ-ից հատկացվել է 60 միլիոն դոլարի օժանդակություն
ԱՄՆ-ի կառավարությունը 2019 թվականին ՀՀ-ին հատկացվող օժանդակությունն ավելացրել է շուրջ 40 տոկոսով՝ հասցնելով շուրջ 60 միլիոն ԱՄՆ-ի դոլարի, որից ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալության կողմից Հայաստանի տնտեսական աճի խթանմանը միտված ծրագրի շրջանակներում հատկացվել է շուրջ 11.2 միլիոն ԱՄՆ-ի դոլար, իսկ արդյունավետ կառավարմանը միտված ծրագրի շրջանակներում՝ շուրջ 13.4 միլիոն ԱՄՆ-ի դոլար, ասված է «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության ծրագրի 2019 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցում։
«Տարվա ընթացքում պահպանվել է ԱՄՆ-ի հետ տարբեր մակարդակներում ակտիվ երկխոսությունը:  Մայիսի 7-ին Երևանում տեղի է ունեցել հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ նիստը», - ասված է զեկույցում:

США в 2019 году предоставили Армении содействие в размере 60 млн. долларов
Предоставляемое правительством США финансовое содействие Армении в 2019 году увеличилось примерно на 40%, достигнув около 60 млн. долларов США.
Из них в рамках программы Агентства США по международному развитию (USAID) по стимулированию экономического роста в Армении выделено около 11.2 млн. долларов США, а в рамках программы эффективного управления – около 13.4 млн. долларов США, говорится в докладе «О результатах и ходе выполнения программы правительства Республики Армения на 2019 год».
«В течение года обеспечивался активный диалог с США на различных уровнях. 7 мая в Ереване состоялось первое заседание Армяно-американского стратегического диалога», - говорится в докладе.