Բյուջետային մեծ ծախսեր իրականացնել, որ տնտեսությունը կարողանա շնչել․ ԼՀԿ-ն առաջարկներ է ներկայացրել
«ԼՀ խմբակցությունը դիմել է ՀՀ վարաչապետին և ԱԺ նախագահությանը, որ հայտնի շատ քննադատված 30 % ֆոնդերը, որոնք նախատեսված են պարգևավճարների համար, դրանք հանվեն բարձաստիճան պաշտոնատար անձանց համար և այս ամբողջ ֆոնդերը՝ խոսքը միլիոնավոր դրամների մասին է, ուղղվեն կառավարության կողմից ձևավորված և ձևավորվելիք սոցիալական փաթեթներին, որ տանը նստած մեր քաղացիները, ոորնք չեն աշխատում, կամ օրավարձով են աշխատել, կամ Ռուսաստանում են աշխատել ու հիմա չեն կարող մեկնել, այդ գումարներից օգտվեն», - ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նա ընդգծեց, որ կառավարությանն առաջարկվել է բյուջետային մեծ ծախսեր իրականացնել, որպեսզի տնտեսությունը կարողանա շնչել:
«Ըստ էության շատ ծանր իրավիճակում ենք գտնվում, և դեռ տասը օր խիստ կարանտինը պետք է պահպանենք», - ասաց նա։
Մարուքյանն անդրադարձավ նաև խորհրդարանում ընդունված անձնական տվյալների պաշտպանության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքներին միջամտելու նախագծին։
«Քաղաքացիներին տեղորոշելու նախագիծը որևէ ազդեցություն չի ունենալու համավարակի դեմ պայքարի առումով», - ասաց Մարուքյանը։
Նա ընդգծեց, որ նախագծի ընդունումը հետընթաց է ժողովրդավարական իմաստով և որևէ կապ չունի մարդկանց կյանքերը փրկելու կամ պաշտպանելու առումով։

Партия «Светлая Армения» представила предложения правительству и парламенту
«Фракция "Светлая Армения" обратилась к премьер-министру Армении и руководству парламента с тем, чтобы известные столь критикуемые 30% фонды, которые предусмотрены для премирования, были отменены для должностных лиц. Эти фонды,  речь идет о миллионах драмов, должны быть направлены на сформированные правительством социальные пакеты, чтобы вынужденные сидеть дома наши граждане, которые не работают или работают по ежедневной оплате, или работали в России, а сейчас не могут уехать, могли воспользоваться этими средствами», - заявил в прямом эфире на своей странице в странице в Facebook руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
Он подчеркнул, что правительству предложено осуществить крупные бюджетные расходы, чтобы дать экономике возможность передышки.
«По сути, мы находимся в очень тяжелой ситуации, и должены соблюдать строгий карантин еще 10 дней», - сказал он.
Эдмон Марукян обратился также к принятому парламентом законопроекту о вмешательстве в права на защиту персональных данных, свободу и тайну коммуникации.
«Законопроект об отслеживании местоположения граждан не окажет никакого влияния на борьбу против пандемии», - сказал он.
Он подчеркнул, что принятие законопроекта это регресс в контексте демократии и не имеет никакой связи со спасением или защитой человеческих жизней.