«Ժողովուրդ». EASA-ի մասնագետների իրականացրած աուդիտի արդյունքում մի շարք թերություններ են հայտնաբերել, որոնք գերազանցում են 50 էջը
08/04/2020 09:55
«Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել Քաղավիացիայի կոմիտեի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներից։ Մասնավորապես, թերթի տեղեկություններով՝ ՔԱԿ-ն իրականում Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալության կողմից աուդիտ չի անցել։ Իսկ աուդիտը ներառում է ամեն ինչ` սկսած ինքնաթիռի անիվների մաշվածությունից, վերջացրած՝ օդաչուների պատրաստվածության մակարդակով։ Թերթին հայտնի է դարձել, որ EASA-ի մասնագետները կոմիտեում փետրվարին աուդիտ են իրականացրել, ինչի արդյունքում մի շարք թերություններ են հայտնաբերել, որոնք գերազանցում են 50 էջը։
Եվ քանի որ կոմիտեն աուդիտ չի անցել, մեր հայկական ավիաընկերությունները, որոնք առանձին աուդիտ էին անցել` Եվրոպա ուղևորափոխադրում իրականացնելու համար, այդ ուղևորափոխադրումները չեն իրականացնելու։ Եվս մեկ կարևոր հանգամանք. պարզվում է՝ EASA-ի հսկողության տակ հայկական ավիացիայի հայտնվելու միակ պատճառը «Տարոն Ավիան» է, երբ ավիաընկերությունն անցյալ տարի չվերթ իրականացրեց դեպի Բուլղարիա։ Այս թեմայի շուրջ «Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցել է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի թռիչքային պիտանիության վարչության պետ Կարեն Գյուրջյանի հետ։
«Արձանագրել են որոշակի թերություններ, որոնց մի մասի հետ մենք համաձայն չենք: Ընթացակարգն այդպիսին է, իրենք գրում են մեզ, որ սրանք ձեր թերություններն են։ Հիմա մենք այդ մի մասի հետ համաձայն չենք, մենք կարձանագրենք ու կուղարկենք իրենց: Իհարկե ՔԱԿ-ը սև ցուցակում չէ», – հավաստիացրել է վարչության պետ Գյուրջյանը։

«Жоховурд»: Специалисты EASA в результате аудита выявили ряд недостатков в Комитете гражданской авиации
08/04/2020 12:11
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Комитет государственной авиации в действительности не смог пройти аудит со стороны Европейского агентства по безопасности полетов (EASA). В частности, по сведениям издания, аудит включает все –  начиная от износа шин самолетов и заканчивая уровнем подготовленности пилотов. Изданию стало известно, что специалисты EASA в феврале провели аудит в Комитете гражданской авиации, в результате чего выявили ряд недостатков, которые превышают 50 страниц.
И поскольку Комитет не смог пройти аудит EASA, армянские авиакомпании, которые прошли отдельный аудит для осуществления пассажироперевозок в Европу, лишены права совершать эти полеты. И еще одно важное обстоятельство – единственная причина, по которой армянская авиация оказалась под контролем EASA, это «Тарон Авиа» и полеты авиакомпании в Болгарию в прошлом году.
Начальник управления летной годности Комитета гражданской авиации Карен Гюрджян  в беседе с газетой «Жоховурд» заявил:
«Были зафиксированы некоторые недостатки, с частью которых мы не согласны. Процедура такая, они пишут нам, что это ваши недостатки. Теперь, мы с какой-то частью не согласны, мы отреагируем и отправим им ответ. Конечно, Комитет гражданской авиации не в черном списке».