Վրաստանը Միացյալ Նահանգներից տարհանում է վրացի և հայ աշակերտներին
Վրաստանը և ԱՄՆ-ն համատեղ կապահովեն վրացի և հայ աշակերտների տարհանումը Միացյալ Նահանգներից` կորոնավիրուսի պատճառով, հայտարարել է վարչապետ Գեորգի Գախարիան, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մենք աշխատում ենք այս խնդրի շուրջ տասը օր, և արդյունքում, Վրաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների համատեղ որոշման համաձայն, վրացի 79 աշակերտ, որոնք այսօր գտնվում են ԱՄՆ-ում են, դուրս կբերվեն երկրից», - հայտարարել է Գահարիան լրագրողներին:
Վարչապետի խոսքով, հայկական կողմի խնդրանքով, Հայաստանի քաղաքացի 35 աշակերտ նույնպես հատուկ չվերթով կտարհանվի ԱՄՆ-ից:
Գախարիան հավելել է, որ ամերիկյան կողմը կապահովի ԱՄՆ-ից չվերթ դեպի Դոհա, և այնտեղից վրացական կողմը կկազմակերպի թռիչքը դեպի Թբիլիսի:

Грузия эвакуирует из США грузинских и армянских школьников
Грузия и США совместно обеспечат эвакуацию грузинских и армянских учеников на родину из-за коронавируса, заявил премьер Георгий Гахария, передает РИА Новости.
«Мы на протяжении десяти дней работали над этим вопросом и в результате, согласно совместному решению правительств Грузии и США, 79 грузинских учеников школы, которые сегодня находятся в США, будут вывезены», - заявил Гахария журналистам.
По словам премьера, по просьбе армянской стороны из США будут также спецрейсом эвакуированы 35 учеников - граждан Армении.
Гахария добавил, что американская сторона обеспечит рейс из США в Доху, а оттуда до Тбилиси рейс организует грузинская сторона.