Իմ որոշումը՝ գալ հանձնաժողովի նիստին, ամբողջովին արդարացված էր. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
Իմ որոշումը՝ գալ հանձնաժողովի նիստին, ամբողջովին արդարացված էր, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ շուրջ հինգ ժամ տևած Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստից հետո։
«Նիստն ընթացել է նորմալ պայմաններում, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում։ Ուրախ եմ, որ կարողացել եմ լրացուցիչ տեղեկություններ հայտնել ապրիլյան ռազմական գործողությունների վերաբերյալ։ Ցավոք, ես հնարավորություն չունեմ ձեզնից յուրաքանչյուրի հարցին պատասխանելու, որովհետև դրանք այնքան կարևոր իրադարձություններ էին, որ ոտքի վրա անհնար է հասնել այն նպատակին, ինչը ես եմ հետապնդում, իսկ իմ նպատակը շատ պարզ է՝ հասցնել մեր հանրությանը իրական հավաստի տեղեկություններ ռազմական գործողությունների մասին», - ասաց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ քննիչ հանձնաժողով էր հրավիրվել ՀՀ երրրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Նիստը սկսվել էր ժամը 14:00-ին։
Կարճատև ընդմիջումներից մեկի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողներին ասել էր, որ նիստի ընթացքում չի հնչել հարց, որին Սերժ Սարգսյանը պատասխանած չլինի։
Երրորդ նախագահը մինչ նիստի մեկնարկը լրագրողների հետ կարճատև զրույցում նշել էր, որ եկել է խոսելու ժամանակը՝ ընդգծելով, որ ապրիլյան իրադարձություններին վերաբերող բոլոր հարցերին ինքը կպատասխանի արտակարգ իրավիճակից հետո նախատեսված ասուլիսի ընթացքում։

Мое решение прийти на заседание комиссии, было полностью оправданным – Серж Саргсян
Мое решение прийти на заседание комиссии, было полностью оправданным, заявил в беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян после заседания следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны, которое длилось почти пяти часов.
«Заседание прошло в нормальной обстановке, в атмосфере взаимного доверия. Рад, что смог сообщить дополнительную информацию об апрельских военных действиях. К сожалению, у меня нет возможности ответить на вопрос каждого из вас, поскольку это настолько важные события, что на ногах нельзя достичь той цели, которую я преследую. А моя цель очень простая – довести до нашего общества правдивые, достоверные сведения о военных действиях», - сказал Серж Саргсян.
Напомним, третий президент Армении сегодня был приглашен на заседание следственной комиссии парламента, изучающей обстоятельства военных действий в апреле 2016 года. Заседание началось в 14:00.
Во время перерыва председатель следственной комиссии Андраник Кочарян заявил, что на заседании не прозвучало вопросов, на которые Серж Саргсян отказался ответить.
Третий президент Армении в беседе с журналистами до заседания отметил, что ответил на все касающиеся Апрельской войны вопросы на пресс-конференции сразу после завершения режима чрезвычайного положения.