Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով․ միակողմանի զիջումներ չեն եղել և չեն լինելու․ Զոհրաբ Մնացականյան
21/04/2020 16:48
Միակողմանի զիջումներ չեն եղել և չեն լինելու, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ անդրադառնակով ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը:
«Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով։ Միակողմանի զիջումներ չեն եղել և չեն լինելու։ Հայկական կողմերը որևէ դեպքում, երբևէ չեն ստանձնելու մոտեցում, որը ենթադրի անվտանգության խափանում, ԼՂ բնակչության համար սպառնալիքի ստեղծում», - ասաց Մնացականյանն՝ ավելացնելով․
«Փոխզիջումները պետք է լինեն համաչափ, որի մեջ հայկական կողմերը տեսնում են անվտանգության և ստատուտի տարրերի լիարժեք արտահայտություն»։
Նախարարն ընդգծեց՝ սա անցնող երկու տարիների ընթացքում եղել և մնում է հայկական կողմի դիրքորոշւմը, ինչի մասին խոսվում է նաև բանակցությունների ժամանակ․
«Եթե որևէ մեկը ենթադրում է, որ մենք բանակցությունների ժամանակ կարող ենք մի բան անել և այլ բան խոսել հասարակության մոտ՝ սխալվում է։ Նման բան չի եղել և չի լինելու», - ասաց նախարարը։
Մնացականյանը նկատեց՝ Լավրովի խոսքում հղումներ են եղել բազմաթիվ փաստաթղթերի․
«Նման մոտեցումներ ի հայտ են եկել 2014 թվականին, 2016 թվականին և այդ մոտեցումները ընդունելի չեն եղել հայկական կողմերի համար։ 2018 թվականից ի վեր քննարկումները սահմանփակվել են առանձին տարրերի շուրջ կողմերի մոտեցումների քննարկմամբ, գնահատմամբ: 2014 թվականին առաջարկած տարբերակն այսօր բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ։ Մենք առավել քան հստակ խոսել ենք մեր դիրքորոշումների մասին, որտեղ առաջնային գերակայություն է հայկական կողմերի համար անվտանգության բաղադրիչը»։

Peaceful settlement of Karabakh conflict possible only on the basis of mutual concessions: Armenia’s FM
21/04/2020 17:07
The Armenian side will never agree to unilateral concessions, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told the reporters today, referring to the statement of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov.
“Peaceful settlement is possible only on the basis of mutual concessions. The Armenian side has not made concessions and will never make. The Armenian parties will never assume any approach that will endanger the security of Artsakh people,” Mnatsakanyan said.
“The mutual concessions must be proportional. The Armenian side must see in them full reflection of elements of security and status,” he added.
The minister stressed that this is the position of the Armenian side during the past two years and still remains.
“If anyone thinks that we may say one thing during the negotiations and another thing to the public, he/she is mistaken,” the minister said.
Mnatsakanyan also stressed that Lavrov made references to a number of documents.
“Such approaches appeared in 2014 in 2016 and were unacceptable for the Armenian sides. Since 2018 the discussions were restricted over separate elements. The option offered in 2014 is not a document at the negotiations today. We have spoken about our position more than clearly and stressed that the security element is priority for the Armenian sides,” Mnatsakanyan said.