ՊԲ ստորաբաժանումներն Արցախի օդային տարածք ներթափանցած ադրբեջանական անօդաչու են խոցել
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծին հարակից տարածքներում հակառակորդի օդային ուժերի կողմից իրականացվող թռիչքները, որոնք կրում են ինչպես ուսումնավարժական, այնպես էլ՝ հետախուզական բնույթ, հայտնում են Արցախի Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ նշված գործողություններում, բացի տարբեր տեսակի մարտական ինքնաթռներից և ուղղաթիռներից, ներգրավվում են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք, ի տարբերություն առաջինների, հաճախ փորձում են հետախուզական նպատակներով ներթափանցել Արցախի Հանրապետության օդային տարածք:
Այդօրինակ փորձերից մեկն էլ տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 21-ին: ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական «ORBITER» տիպի անօդաչու թռչող սարքի մուտքն Արցախի օդային տարածք, բերվել են համապատասխան աստիճանի մարտական պատրաստականության և գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ ժամը 13:07-ի սահմանում խոցել այն:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ սադրիչ քայլերից ու նաև հավաստիացնում, որ ցանկացած նախահարձակ գործողություն ստանալու է արժանի պատասխան:

According to it, recently the flights of the adversary forces both training and reconnaissance in areas adjacent to the contact line of the armed forces of Azerbaijan and Artsakh have become frequent.
“In addition to fighter jets and helicopters, UAVs are also involved, which unlike the formers, are often trying to penetrate into the Artsakh Republic's airspace for reconnaissance purposes,” the report said.
“One of such attempts was made today, on April 12. The Defense Army air defense divisions shot down Azerbaijani “ORBITER” UAV which entered Artsakh’s airspace,” the statement said.
“The Artsakh defense ministry calls on the Azerbaijani side to refrain from provocative steps and assures that any offensive actions will receive a worthy response. Materials from the wreckage of the UAV will be published later,” the report said.