Լավրովի հայտարարության շուրջ հակասությունները չեն փարատվում. Արման Աբովյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ասում են՝ գոյություն ունեն տարբեր թեզեր, որոնք կարող են որոշակի հիմք հանդիսանալ: Բայց ինչի՞ հիմք հանդիսանալ՝ փաստացի պատրաստ փաստաթղթի՞, թե՞ սա ոոշակի բանակցային պրոցես է, որը վերջնական փաստաթուղթ չի ենթադրում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը:
«Աշխարհաքաղաքական զարգացումները ցույց են տալիս, որ յուրաքանչյուր ընթացք պետք է պարտադիր վերլուծվի՝ հաշվի առնելով բոլոր իրողությունները: Մենք ունենք հայտարարություն և ունենք արձագանք: Երբ հարց են տալիս՝ փաստաթուղթ կա՞, ես չեմ կարող ասել՝ կա, թե՝ ոչ: Իմ ենթադրությունը հետևյալն է՝ այո, գնում է ընթացք: Պետք է գոնե դրույթներն ընդհանուր առմամբ բացել», - ասաց պատգամավորը:
Արման Աբովյանի խոսքով՝ այսօր առկա հակասությունները չեն փարատվում:
«Կետերի մասին ավելի հստակ և բաց հայտարարություններ պետք է լինեն: Հստակ պահանջվում է ասել, որ մենք, օրինակ, փուլային տարբերակ կամ ազատագրված տարածքների խնդիր չենք քննարկում», - ասաց նա:

Противоречия вокруг заявления Сергея Лаврова не развеяны – Арман Абовян
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ говорят, что существуют разные тезисы, которые могут стать определенной основой. Но основой чего, фактически готового документа или это определенный переговорный процесс, который не предполагает окончательного документа», - заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
«Геополитические развития показывают, что любой процесс должен обязательно анализироваться с учетом всех реалий. У нас есть заявление и есть ответ. Когда задают вопрос – есть документ – я не могу сказать, есть или нет. У меня следующее предположение, да, идет процесс. И нужно хотя бы в общем раскрыть положения», - сказал депутат.
По словам Армана Абовяна, существующие сегодня противоречия не развеяны.
«О пунктах должны быть сделаны более четкие и открытые заявления. Необходимо дать четкий ответ, что мы, например, не обсуждаем поэтапный вариант урегулирования или вопрос освобожденных территорий», - сказал Арман Абовян.