Անորոշութան աստիճանը մեծ է․ իրական ՀՆԱ-ն կնվազի 2 տոկոսով․ Ջանջուղազյան
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքները մեղմելու նպատակով կառավարությունը «Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծ է մշակել։
«Համաճարակի ազդեցություն պատճառով գործընկեր երկրներում և միություններում տնտեսական աճը դանդաղում է, համաշխարհային տնտեսության անկում է կանխատեսվում, որից ՀՀ տնտեսությունն անհաղորդ չի կարող մնալ», - նախագծի զեկուցման ժամանակ ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նախարարն ասաց, որ ենթադրվում է, որ մեր երկրում տնտեսական ազդեցությունը կլինի արտահանման կրճատման դրսևորումների տեսքով, դրամական փոխանցումների ներհոսքը կնվազի։
Գործող սահմանափակումներն իրենց ազդեցությունն են ունեցել և կշարունակեն ունենալ մեր երկրի վրա։ Սպասվում է ներդրումներրի կրճատում:
«Պահանջարկի շոկի տեսակետից ուշադրության արժանի է անորոշության մեծ աստիճանը, դրանով պայմանավորված խնայողությունների աճը, ներդրումների ավելի համեստ առկայությունը, կամ սպասումը, որ դրանք կկրճատվեն, հնարավոր գործազրկության աճը, ցածր եկամուտները և հնարավոր սպառման կրճատումը։ Գնահատականը 2-2.4 տոկոսային կետ է ՀՆԱ իրական աճի կորստի չափով։ Մենք կունենանք մոտ 2 տոկոս անկում, հիշեցնենք, որ 2020 թվականի Բյուջեի մասին օրենքով հաստատվել են բյուջետային այն ցուցանիշները, որոնց հիմքում ընկած էր տնտեսական աճի 4.9 տոկոս մեծության կանխատեսում և բյուջետային շրջանակը կազմված էր այդ տրամաբանությամբ, իսկ առաջարկվող նախագծով ենթադրվում է, որ կունենանք 2 տոկոս անկում», - ասաց նա։
Ջանջուղազյանը նշեց, որ ակնհայտ է՝ տնտեսական անկումն անխուփսափելի է․ «Ամբողջ հարցը նրանում է, թե ինչ չափի է այն լինելու։ Ակնհայտ է, որ սնանկության ռիսկերը նույնպես անխուսափելի են»:
Նախարարը նաև նկատեց, որ սպասվող բացասական տնտեսական զարգացումների և արագ վերականգնման համար նախադրյալներ ստեղծելու նպատակով առաջարկվում է 150 մլրդ դրամ արժողությամբ փաթեթ հավանության արժանացնել։

Degree of uncertainty is big, real GDP to reduce by 2%: finance minister
To smooth the consequences of coronavirus the government has developed a bill on making changes in the law on 2020 state budget.
“Due to the impact of the epidemic the economic growth in partner countries and unions slows down, decline of world economy is predicted and Armenia is part of it,” minister of finance Atom Janjughazyan said at the NA today, presenting the draft.
The minister said that it is supposed that the economic impact in our country will be in the form of reduction of export, reduction of money transfer flows.
The acting restrictions had their impact and will continue affecting our country, the minister said, adding that the volume of investments will reduce too.
“There is a big degree of uncertainty regarding the shock of the demand and the growth of savings agreed with it, more modest investments or their possible reduction, possible growth of unemployment, low incomes, reduction of consumption. The assessment is 2-2,4 percent point in real GDP growth rate. We will have about 2% reduction,” the minister said, reminding that 2020 budget law predicted 4,9% economic growth and the budget circle was built with that logic while the currently proposed draft predicts 2% decline.
Janjughazyan stressed that economic reduction is obvious. “The issue is how much it will be. It is obvious that the bankruptcy risks are also unavoidable,” he said, adding that it is offered to approve 150 billion AMD package to create prerequisites for the expected negative economic developments and quick restoration.