Արսեն Բաբայանը պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանին (Տեսանյութ)
Իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել Ազգային ժողովի պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանին, որը նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աներորդին է։
Նա պատրաստվում էր դիմում ներկայացնել դատախազություն, սակայն դատախազության դռները փակ էին։
«Իհարկե, կանխատեսելի էր, որ դատախազության դռները կարող են փակ լինել, և մինչ այստեղ գալս պաշտոնական էլետրոնային փոստով դիմումն արդեն ուղարկել եմ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բաբայանը՝ մանրամասնելով, թե ինչի մասին էր դիմումը։
«Այն հարցերի շարքը, որ ֆեյսբուքում ներկայացրել էր պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, իմ համոզմամբ, գրվել է այլ տեղ, գրվել է վարչապետի կողմից։ Ընդհանրապես, վերջերս բոլոր տեքստերը, որոնք կապ ունեն պարոն Վանեցյանի հետ, գրվում են վարչապետի կողմից», - ասաց իրավապաշտպանը։
Նա նշեց, թե Հրաչյա Հակոբյանը, լինելով իշխանության ներկայացուցիչ, պատգամավոր, անում է անհեթեթ, զրպարտչական հայտարարություն, բայց ինչ-որ հնարքի կիրառմամբ, այդ հայտարարությունը ձևակերպում է այնպես, որ, իր կարծիքով, հնարավոր չլինի իրեն պատասխանատվության ենթարկել զրպարտչության համար, և ձևակերպում է հարցեր։
«Ինչո՞ւ հենց Հրաչյա Հակոբյանը։ Բոլորս գիտենք, որ ինքը վարչապետի ընտանիքի անդամ է, և կարող է հանրության մոտ տավորություն ստեղծվել, որ եթե վարչապետի ընտանիքի անդամն է խոսում այդ մասին, ուրեմն նա տեղեկացված է։ Բայց հայտարարությունը, որ գրվել և հրապարակվել է, ընդամենը դեղին մամուլին հարիր հայտարարություն է։ Դատապարտելին նաև այն էր, որ վարչապետի գրպանի պատգամավորներից մեկը, որն իրեն անկախ է հռչակել, այդ գիծը տանում է առաջ, ասելով, թե այ, գիտեք, եթե Հրաչյա Հակոբյանն է ասում, որն ընտանիքի անդամ է, ուրեմն այդպես է։ Մենք գործ ունենք Ազգային անվտանգության նախկին տնօրենի, բարձրաստիճան սպայի պատվի հետ, և այստեղ առնվազն երեք ուղղություններով պետք է լինի գնահատական՝ քաղաքական, իրավական և բարոյական», - ասաց Արսեն Բաբայանը։

Advocate Arsen Babayan demands that Prosecutor’s office subject deputy from NA’s My Step faction, brother-in-law of Armenia’s PM, Hrachya Hakobyan to responsibility.
He has prepared an application to submit to the prosecutor’s office, but the doors where closed.
“Of course, it was predictable that the prosecutor office’s doors would have been closed as before coming here, I have already sent the application via e-mail,” Babayan told the reporters.
“The raw of questions presented by deputy Hrachya Hakobyan, in my conviction, was written by the Armenian PM. In general, all the texts published recently and relating to Mr Vanetsyan, are being written by the PM,” the advocate said.
He noted that being representative of the ruling force, the deputy makes absurd, discrediting statement but by using some trick he formulates the statement in a way, he thinks, he will not be subjected to responsibility for defamation, and formulates questions.
“Why Hrachya Hakobyan? We all know that he is member of the PM’s family and his statement may create an impression among public that if member of PM’s family is speaking about it, he is well-informed. But this statement is good only for yellow press,” he said.
“We are speaking about the honor of former director of the National Security Service, high-ranking officer and this statement must at least get political, legal and moral assessment,” Babayan said.